Napoved privatizacije je dala Telekomu Slovenije nov zagon

Slovenski borzni indeks SBITOP je v ponedeljek dosegel lokalni maksimum pri 650 indeksnih točkah.

Objavljeno
12. maj 2013 17.22
Ljubljana 29.11.2012 - Telekom Slovenije.foto:Blaz Samec/DELO
Radivoj Pregelj, upravljavec premoženja, Abanka Vipa
Radivoj Pregelj, upravljavec premoženja, Abanka Vipa

Trgovanje na Ljubljanski borzi je bilo pretekli teden precej razburkano. Potem ko so tečaji nekaterih delnic na začetku tedna dosegli rekorde, so v drugi polovici sledili padci.

Slovenski borzni indeks SBITOP je v ponedeljek dosegel lokalni maksimum pri 650 indeksnih točkah, kar predstavlja 30-odstotno rast na najnižjo vrednost, doseženo avgusta lani. V petek se je vrednost SBITOP zmanjšala na 624 točk. Kljub velikim nihanjem pa je bil promet še vedno skromen, v povprečju ni presegel enega milijona evrov.

Za veliko nihanje tečajev so zaslužna pričakovanja v povezavi s privatizacijo slovenskih podjetij. Največjo rast so dosegle delnice Telekoma Slovenije, Zavarovalnice Triglav in Petrola. Če se je na začetku aprila s Telekomovo delnico trgovalo tudi po 77 evrov, je ta v preteklem tednu dosegla ceno 105 evrov, kar pomeni več kot 30-odstotno rast. Podobno so pridobile delnice Zavarovalnice Triglav, saj so v preteklem tednu porasle do 21 evrov, medtem ko so aprila stale le dobrih 16 evrov. Delnice Petrola so prejšnji teden pridobile 15 odstotkov.

Proti koncu tedna so se tečaji znižali, z izjemo delnic Telekoma Slovenije. Delnice Zavarovalnice so končale pod 19 evri, Petrol pa le malo nad 210 evri na delnico.

Glede na primerljiva podjetja iz regije je Zavarovalnica Triglav s kazalnikom PE 6 relativno ugodno vrednotena, saj primerljive tuje zavarovalnice v povprečju izkazujejo PE 8,8. Nižjega ima le avstrijska Vienna Insurance s 3,9. Na drugi strani se pri Triglavu pričakuje tudi znatna dividenda v višini enega evra, kar bi pomenilo petodstotno dividendno donosnost. Petrol je nasprotno po PE v višini 9,2 povsem primerljiv z madžarskim MOL in avstrijskim OMV, krepko pa zaostaja po EV/EBITDA, kjer izkazuje visokih 8,7. Madžarski naftar ima vrednost tega kazalnika 5,8, avstrijski OMV pa celo 3.

Po zadnjih javnih podatkih naj bi država od trojice dala v prodajo zgolj Telekom Slovenije, poleg Heliosa, Aerodroma Ljubljana, Žita in Cinkarne Celje. Tudi zato se je v petek tečaj delnic Telekoma povzpel do 104 evre, kar je najvišja vrednost, ki so jo te delnice dosegle v zadnjih dveh letih.

Investitorji upajo na prevzemno premijo, če bo prodaja zares izvršena. Zdaj je naše največje telekomunikacijsko podjetje, kljub veliki rasti tečaja, s PE 14,4 še vedno ugodno vrednoteno. Povprečje primerljivih tujih podjetij iz regije ima PE 15,9. Prav tako je Telekom po kazalniku EV/EBITA v višini 3,6 krepko nižje od povprečja primerljivih tujih podjetij iz regije z vrednostjo 5,3. Po teh kazalnikih ima delnica Telekoma Slovenije še potencial za rast.

Prispevek izraža trenutno stališče avtorja in ne nujno tudi Abanke Vipe, v kateri je zaposlen. Prispevek ne predstavlja naložbenega priporočila. Avtor članka ni lastnik omenjenih delnic. Abanka Vipa in z njo povezane osebe so lahko lastniki delnic, omenjenih v članku.