Napovedi lepših časov za Ameriko

Banke so polne denarja, nepremičnine se spet prodajajo, še politiki se zdijo manj napoti gospodarski rasti.

Objavljeno
02. januar 2014 21.07
Travel Trip 5 Free Things Dallas
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
Po petih letih jalovega gospodarskega capljanja ameriške analitike tokrat preveva optimizem. Letošnje leto naj bi prineslo krepkejšo rast, morda tudi več kot triodstotno, okrepilo naj bi se zaposlovanje, gradbeniki naj bi spet začeli graditi. Morda se bo gospodarstvo otreslo celo največjega bremena, polen, ki mu jih pod noge mečejo sprti ameriški politiki.

Lansko leto se je začelo na robu proračunskega prepada, kot so Američani poimenovali nevarnost hkratnega dviga davkov in uvedbe ostrih proračunskih rezov. Nato so sledili kazenski varčevalni ukrepi, ker se niso mogli dogovoriti o dolgoročno uravnoteženi proračunski porabi. Jeseni smo bili priča dobra dva tedna dolgi blokadi dela vlade in se približali plačilni nesposobnosti Združenih držav.

Po ocenah Marka Zandija, glavnega finančnega strokovnjaka podjetja Moody’s Analytics, je politika na robu državo stala okoli 20 milijard dolarjev in zadnjemu lanskemu četrtletju odškrnila pol odstotne točke gospodarske rasti. Toda hkrati so v zadnjih dneh prišli spodbudni podatki, da je gospodarstvo v drugi polovici leta raslo najhitreje v nekaj letih in v zadnje tri mesece lanskega leta vstopilo z več zagona, kot so sprva ocenjevali.

Politiki so sredi decembra sprejeli dogovor o proračunski porabi za prihodnji dve leti, to pomeni več politične stabilnosti. Poleg tega se je po besedah nobelovca Paula Krugmana unesla obsedenost z zadolženostjo, saj so večji davčni prihodki in varčevalni ukrepi močno zmanjšali vladno izposojanje. »Zmanjševanje (tekočega) primanjkljaja je spodkopalo politiko preplaha zaradi zadolževanja, tudi dolgoročne projekcije zveznega dolga ne vznemirjajo več,« pravi Krugman.

Poceni energija

Politične razprtije pomembno vplivajo na zaupanje potrošnikov, ki z osebno potrošnjo zagotavljajo skoraj dve tretjini gospodarske aktivnosti države. Zaradi blokade dela vlade je zaupanje jeseni precej upadlo, zdaj pa znova narašča. »Potrošniki so se vrnili, kolesje gospodarstva se vrti dovolj hitro, da bo še naprej zmanjševalo brezposelnost,« meni Chris Rupkey, glavni finančnik banke Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

Podoben optimizem se širi tudi v ameriški centralni banki Federal Reserve (Fed), ki je pred kratkim popravila napoved o brezposelnosti. Po njihovem mnenju naj bi se letos zmanjšala do 6,3 odstotka. Hkrati je to pomemben kazalec za monetarno politiko banke, saj naj bi ob padcu brezposelnosti na 6,5 odstotka začela dvigovati osrednjo obrestno mero, ki je zdaj praktično pri nič odstotka. Prvi dvig naj bi se sicer po večinskem mnenju zgodil šele prihodnje leto.

Fed letos začenja tudi postopoma odpravljati finančno spodbudo, ki je lani pretežno poganjala borzne trge do rekordnih vrednosti. Borzni indeks petsto velikih podjetij S&P 500 je zrasel za skoraj 30 odstotkov. Fed bo že ta mesec namesto za dosedanjih 85 milijard dolarjev nakupil za 75 milijard dolarjev državnih obveznic in hipotekarnih vrednostnih papirjev. To bi še pred nekaj meseci sprožilo borzni preplah, toda vlagatelji so začeli zaupati v trdnejše gospodarsko okrevanje.

Njegov pomembni del je nova tehnologija črpanja nafte in zemeljskega plina iz skrilavcev, ki sicer povzroča sive lase naravovarstvenikom, toda nizke cene energije krepijo konkurenčnost ameriških proizvajalcev. Analitiki letos ne pričakujejo tako skokovite rasti na delniških trgih, saj bodo morali dobički podjetij najprej upravičiti lansko zaupanje vlagateljev. Napovedana rast S&P 500 je okoli šest odstotkov.

Gospodarsko ozračje po vsem svetu krepi tudi ameriški izvoz, ZDA pa postajajo vse večji izvoznik nafte. Tako se zmanjšuje ameriški zunanjetrgovinski primanjkljaj (oktobra so uvozili za 40,6 milijard dolarjev več, kot so izvozili). Kitajska, s katero imajo Združene države najbolj neuravnoteženo trgovsko menjavo, s krepitvijo tamkajšnje kupne moči postaja čedalje večji trg za ameriške izdelke. Manjšanje primanjkljaja naj bi bil še eden od spodbujevalcev letošnje ameriške rasti.

Sijajna kondicija

»Optimizem za 2014 hkrati temelji na sijajni kondiciji bilanc ameriških podjetij, bank in gospodinjstev,« ugotavlja Mark Zandi. Podjetja so zmanjšala stroške in dosegajo rekordne dobičke, dokapitalizirane banke so polne denarja, gospodinjstva pa so v zadnjih letih močno zmanjšala zadolženost. Tako za odplačevanja posojil dajejo manj kot desetino razpoložljivih dohodkov, kar je ena najnižjih stopenj v zadnjih desetletjih.

Hkrati se ob nizkih obrestnih merah počasi vračajo na nepremičninski trg. Tako Zandi kot Krugman menita, da je sedanja gradbena dejavnost preskromna za potrebe Američanov, rast prodaje nepremičnin pa bo pospešila gospodarstvo. Tako naj bi letos prvič po krizi zgradili več kot milijon stanovanj, vsak novozgrajen dom pa pomeni okoli tri nova delovna mesta.

Napovedi o tem, za koliko bo letos zraslo gospodarstvo v ZDA, so zelo različne, člani Nacionalnega združenja za poslovno ekonomiko so v novembrski anketi v povprečju napovedali okoli 2,8 odstotka. Najbolj optimistični so segli celo do štirih odstotkov, najbolj previdni so se ustavili pri 1,9 odstotka. Če se bo rast približala trem odstotkom, to ne pomeni samo doseganja dolgoletnega povprečja, ampak tudi magične meje med šibkostjo okrevanja in močjo trdnega gospodarstva.