Oddajanje zasebnih sob se ne bo več splačalo

Občutno višji davek za sobe in apartmaje za državo pomeni solidarnost, za male ponudnike pa nerentabilnost.

Objavljeno
14. marec 2014 21.52
Blaž Močnik, Tolmin, Blaž Račič, Jesenice
Blaž Močnik, Tolmin, Blaž Račič, Jesenice
Bovec, Bohinj – Manjši sobodajalci so že doslej približno polovico zaslužka porabili za dacarje in stroške. Povišane dajatve, predvsem novi nepremičninski zakon, bodo marsikaterega prisilili, da bo turistom zaprl vrata. Kar za državo pomeni solidarnost, je za sobodajalce nerentabilnost.

V begu pred davki turistični delavci opozarjajo na morebitni razmah oddajanja postelj na črno. Kdor se je odločil, da bo dodatno zaslužil z oddajanjem sob in apartmajev, bo z nepremičninskim davkom kaznovan z 0,75-odstotno stopnjo za poslovne prostore. V nekaterih primerih to pomeni, da bo dajatev lahko tudi deset- ali večkrat višja od dosedanjega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Medtem ko bi sklepali, da je naložba v nov apartma naložba v mirnejšo prihodnost, marsikdo danes takšno odločitev obžaluje. Zaradi relativno novega 53 kvadratnih metrov velikega apartmaja v svoji hiši je Gizela Flajs iz Bovca namesto 74 evrov starega davka dobila izračun za 850 evrov.

»Takšen davek so dobili skorajda vsi sobodajalci na Bovškem, saj se jim je povišal od osem- do 12-krat. Ko sem prejela informativni izračun, sem začela razmišljati, da bi zaprla dejavnost, saj se mi pod takšnimi pogoji ne splača,« je dejala Flajsova, katere družina turistične postelje oddaja že od leta 1963. Letošnjo sezono bo še izpeljala, nato se bo morala odločiti: »Čakam na razplet. Letos sem dodatno vložila v izdelavo spletne strani in oglaševanje, zato imam že nekaj rezervacij za poletje. Teh gostov ne morem pustiti na cedilu. Če pa bo takšna obdavčitev tudi prihodnje leto, ne bom edina, ki bo dejavnost zaprla. Ampak poletno dogajanje nam veliko pomeni, saj se k nam vračajo ljudje, ki sčasoma postanejo naši prijatelji.«

Vršilec dolžnosti direktorja Lokalne turistične organizacije Sotočje Janko Humar je kritičen do takšnega državnega ožemanja manjših sobodajalcev: »Če poskušamo sestaviti celotno ekonomiko takšnega poslovanja, hitro ugotovimo, da strogo finančno gledano takšni sobodajalci proizvajajo čisto izgubo. Poslovanje se lastnikom izide samo zato, ker ne obračunavajo lastnega dela, še manj amortizacije. Namesto da bi država podpirala dejavnost, ki pomaga ohranjati nepremičnine in zagotavljati nekaj drobtinic za preživetje, s takimi ubijalskimi davki povsem destimulira lastnike za legalno dejavnost in neposredno pospešuje sivo ekonomijo. Še posebno ob upoštevanju tega, da lastnikom vikendov, ki tudi prepogosto oddajajo na črno, zaračunava petkrat manj. V tej zgodbi ni ne logike ne morale.« Na geodetski upravi pojasnjujejo, da je zakon apartmaje pač uvrstil v kategorijo poslovnih nepremičnin z omenjeno davčno stopnjo in da v tem primeru »ne vidijo napake«.

Primer Flajsove ni ne najhujši in še najmanj edini. Mladi par, ki je pred nekaj leti vzel visok kredit za manjši hotel v Bovcu, bi po oceni geodetske uprave moral plačati 15.000 evrov. »Ko sem odprla pošto, sem bila šokirana. Plačujeva kredit, nikogar ne moreva zaposliti. Če bi vedela, kaj se bo zgodilo s Kaninom, se nikoli ne bi odločila za naložbo. Ampak ne obupujeva,« zaenkrat še kljubuje Valentina Marovt iz hotela Sanje ob Soči.

Apartmaji zdaj stanovanja

Na območju Bohinja se je deset ponudnikov manjših nastanitvenih zmogljivosti že odločilo, da dejavnost opustijo, je povedala Milena Košnik iz Turističnega društva Bohinj: »Mali ponudniki so zagotavljali večjo pestrost ponudbe, imeli so tudi stalne goste.« Žalosti jo, da dejavnost opuščajo predvsem starejši, ki so si z oddajanjem nekoliko popravili ekonomski položaj. »Davčne in druge obremenitve so za lastnika enega apartmaja previsoke, saj presegajo tisoč evrov. Ta denar morajo najprej zaslužiti. Po spremembah zakonodaje se jim oddajanje sob ne splača več.«

Neuradno smo izvedeli, da nekateri sobodajalci po posvetovanju z geodetsko upravo spreminjajo apartmaje v stanovanja, ki so obdavčena po 0,15-odstotni stopnji. Morebitno oddajanje takšnih apartmajev bo seveda na črno oziroma goljufija, ki jo sobodajalcem svetuje država, seveda z opozorilom, da bo vso odgovornost nosil lastnik objekta. »Spremembo iz apartmajev v stanovanjsko rabo bomo izvedli na zahtevo lastnika in označili, da se uporablja za počitniške namene. Za spremembo odgovarja lastnik, ki mora spremembo tudi podpisati,« so enemu od sobodajalcev svetovali v lokalni geodetski pisarni, potem ko z geodetske uprave niso dobili odgovora.

Kakor da nepremičninski udarec še ne bi bil dovolj, so takšni sobodajalci z marcem dobili položnice za nekajkrat višje prispevke kot doslej. Če so sobodajalci pet mesecev, kolikor jih ima večina prijavljeno dejavnost, za zdravstveno, pokojninsko in invalidsko dajatev plačevali 18 evrov na mesec, od februarja plačujejo več kot 45 evrov. Najmanj ironično je, da mora upokojenec, ki oddaja sobe, še vedno plačevati pokojninski prispevek.