Pogovore o Južnem toku prevzema Bruselj

Evropska komisija je dobila mandat za pogajanja z rusko vlado. Projekt podpira kot razširitev omrežja plina.

Objavljeno
12. december 2013 20.40
B. T., gospodarstvo; P. Ž., Bruselj
B. T., gospodarstvo; P. Ž., Bruselj

Bruselj - Komisar za energetiko Günther Oettinger je po delovnem zajtrku z ministri šestih držav članic, ki so podpisale meddržavne sporazume z Rusijo o Južnem toku, povedal, da je komisija dobila mandat za pogajanja z rusko vlado. Za Slovenijo je projekt diverzifikacija poti plina.

Günther Oettinger je povedal, da zakonodaja o notranjem trgu velja za vse članice Evropske unije, dostop tretjih strank do obstoječih in načrtovanih plinovodov, ne glede na lastnika, uporabnika ali operaterja, je predpisan, čeprav je nekaj izjem, za Južni tok pa komisija ni sprejela nobene vloge za izjemo. »Odločili smo se, da bo komisija prevzela vodilno vlogo v pogajanjih z rusko stranjo v imenu držav članic. Odločili smo se tudi, da bo to del naših pogajanj januarja v Moskvi,« je povedal po delovnem zajtrku z ministri, tudi Samom Omerzelom.

Dodal je, da je plinovod Južni tok pomemben dodatek vseevropskemu plinskemu omrežju. »Projektu ne nasprotujemo, hočemo le, da upošteva vsa pravila EU,« je dejal Oettinger, in opozoril, da je za varnost dobav in krepitev notranjega trga v plinovodu Južni tok nujno zagotoviti dvosmerni tok plina, kar v projektu ni bilo predvideno.

Samo Omerzel je v pogovorih poudaril, da je Južni tok za Slovenijo investicijskega pomena, projekt pa pomeni tudi pomembno diverzifikacijo poti in je regionalnega pomena za zanesljivost preskrbe s plinom. Minister je izrazil presenečenje nad pismom komisarja ruski strani, kjer so vsi sporazumi označeni kot neskladni z evropsko zakonodajo. Slovenija meni, da je sporazum Slovenije z Rusijo dober, manjka le energetski zakon, uradni odgovor komisije na vprašanje o tem pa še vedno čaka.