Pospešek izvozu na ruski trg

Slovensko-ruska komisija za gospodarsko sodelovanje: novi večji projekti na seznam prednostnih. V farmaciji največji izvoz.

Objavljeno
22. julij 2014 19.13
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljubljana – Predstavniki Slovenije v medvladni slovensko-ruski komisiji za gospodarsko sodelovanje bodo v prihodnje aktivnejši v dogovarjanju z Rusijo o poslih naših podjetij.

Tako je napovedala odhajajoča vlada v odzivu na revizijsko poročilo računskega sodišča za lani.

Med predvidenimi ukrepi, ki jih vlada navaja v tem odzivu, je določitev vloge in odgovornosti pri zagotavljanju predlogov za nove projekte, ki jih bodo vključili v program za uresničevanje memoranduma o pomembnejših projektih za povečanje bilateralnega gospodarskega sodelovanja, ki sta ga vladi Slovenije in Rusije podpisali že novembra leta 2010.

Vlada je v odzivnem poročilu na revizijsko med drugim zapisala, da bodo nove smernice vključevale merila za nabor in izbor oziroma uvrstitev posameznih projektov v program pomembnejših; gre za, denimo, določitev prednostnih gospodarskih področij, ugotovitev bonitetne ocene nosilcev projektov na slovenski strani, pridobitev pozitivnega mnenja pristojnega organa, vrednost projekta – na primer uvrstitev v program projektov, ki so vrednejši od deset milijonov evrov, pridobitev mnenja ruske strani v 30 dneh, določitev postopkov za izbor in metodologije za spremljanje uresničevanja teh projektov itn. Smernice bo predvidoma pripravil direktorat za diplomacijo na ministrstvu za zunanje zadeve, in sicer do konca marca 2015. Ruski trg je specifičen, veliko je projektov, ki jih (so)financira država, in na tem trgu je veliko težje uspeti, če izvoznike pri večjih projektih ne podpira tudi država. Od leta 2011, se pravi po podpisu memoranduma o pomembnejših projektih za povečanje bilateralnega gospodarskega sodelovanja, se naš izvoz v Rusijo skokovito povečuje in je bil lani rekorden. V to državo smo izvozili za eno milijardo in 470 milijonov evrov blaga, v prvih štirih mesecih letos pa za 493 milijonov. Tudi naš presežek v menjavi z Rusijo je bil lani rekorden, saj je znašal 567 milijonov evrov in smo ena zelo redkih članic EU, ki ima v menjavi s to državo presežek. K taki statistiki največ prispeva farmacevtska industrija, ki ima kar 44-odstotni delež v našem izvozu na ruski trg, na katerem se oskrbuje 142,5 milijona potrošnikov.