Presečišče: BlackRock

Sklad se je iz zagovornika denarne ekspanzije prelevil v kritika.

Objavljeno
15. april 2013 11.08
reu USA-RATING/SP
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Ena največjih ameriških investicijskih družb je pozvala ameriško centralno banko, naj se odpove politiki kvantitativnega popuščanja, ker nakupovanje državnih obveznic škodi trgom in lahko spodbudi inflacijo. Strokovnjaki družbe so prepričani, da si je ameriško gospodarstvo razmeroma opomoglo, zato centralni banki ni več treba vztrajati pri ukrepih, ki bi bili lahko škodljivi.

Leta 1988 sta Larry Fink in Robert Kapito ustanovila investicijsko družbo Blackstone Financial Management, ki je bila nekaj časa del skupine Blackstone. Leta 1992 se je družba preimenovala v BlackRock, da je ne bi zamenjevali z drugimi družbami, povezanimi s skupino Blackstone, in postala neodvisna investicijska družba. Leta 1999 je prvič ponudila svoje delnice na borzi, v novem stoletju pa je s prevzemi in z združitvami hitro rasla in povečevala vrednost upravljanega premoženja. Pomemben je bil zlasti prevzem družbe Barclays Global Investors (BGI) leta 2009, danes pa BlackRock velja za eno najvplivnejših svetovnih finančnih ustanov, ki je lani upravljala več kot 3700 milijard dolarjev vredno premoženje.

Predstavniki družbe so zadnja leta zagovarjali politiko ameriške centralne banke nakupovanja državnih obveznic, zdaj pa so se pridružili kritikom takšne politike. Začeli so trditi, da je politika centralne banke škodila razporeditvi kapitala v gospodarstvu in zato škodila delovanju trgov, ki lahko zaradi takšne politike zaidejo v resne težave.

Ameriška centralna banka namreč vsak mesec kupi za 85 milijard dolarjev državnih obveznic, to je približno dve tretjini izdanih obveznic, lani pa je napovedala, da bo takšno politiko izvajala, vse dokler ne bo brezposelnost znašala manj kot 6,5 odstotka. Predstavniki BlackRocka so jo zdaj pozvali, naj omeji nakupovanje državnih obveznic in zanje nameni samo od 40 do 45 milijard dolarjev na mesec, saj si je po njihovem mnenju gospodarstvo razmeroma opomoglo, čeprav je brezposelnost še vedno 7,6-odstotna. Prepričani so, da ta ostaja visoka predvsem zaradi neprimerne strukture trga delovne sile, saj delodajalci zaradi velikih zdravstvenih in pokojninskih izdatkov raje ponujajo zaposlitve s polovičnim delovnim časom, poleg tega iskalci zaposlitve velikokrat niso primerno izobraženi in usposobljeni za razpoložljive službe, upoštevati pa je treba tudi podatek, da se s staranjem prebivalstva čedalje več ljudi odloča, da bodo še naprej ostali na trgu delovne sile. Takšnih strukturnih težav trga delovne sile po mnenju strokovnjakov BlackRocka ne bo mogoče hitro odpraviti, zato ameriška centralna banka ne bi smela pretiravati z ukrepi kvantitativnega popuščanja, ki bi lahko spodbudili inflacijo.