Raymond McDaniel

Prvi človek agencije Moody's: Vlagatelji ne bi smeli upoštevati le ocen.

Objavljeno
12. maj 2013 17.04
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Izvršni direktor družbe Moody's Corporation je človek, ki je najbolj odgovoren za odločitve bonitetne agencije Moody's. Ta se je v Sloveniji znašla v središču pozornosti po tem, ko je pred dvema tednoma nepričakovano znižala oceno slovenskim obveznicam na raven »smeti« ravno takrat, ko je Slovenija ponujala svoje obveznice morebitnim vlagateljem.

Raymond W. McDaniel je diplomiral iz politologije na ameriški Colgatovi univerzi in nato dokončal še študij prava na pravni fakulteti Emoryjeve univerze. Konec osemdesetih let prejšnjega stoletja se je kot analitik pridružil bonitetni agenciji Moody's Investors Service in v naslednjih dveh desetletjih zasedal več najvišjih položajev v bonitetni agenciji in njeni krovni družbi Moody's Corporation. Danes opravlja naloge izvršnega direktorja družbe Moody's Corporation. Pod njegovim vodstvom je agencija Moody's razširila svoj vpliv na nove trge in začela poslovati uspešneje kot kdaj prej. Pred nekaj leti se je skupaj z drugimi bonitetnimi agencijami zapletla v škandal, ko so jo obtoževali, da je namerno napačno ocenjevala tveganost hipotekarnih obveznic in tako zavajala vlagatelje. Mnogi so zato glasno opozarjali, da je zaradi načina dela bonitetnih agencij brez težav mogoče špekulirati z njihovimi ocenami, McDaniel pa je dejal, da sam seveda ni nič vedel o spornih postopkih ocenjevanja.

Pozneje je večkrat izjavil, da se vlagatelji ne bi smeli brez razmišljanja odzivati na ocene bonitetnih agencij, in jim svetoval, naj uporabijo ocene samo kot smernice, s katerimi bodo lažje pripravili svojo naložbeno strategijo. Javno je tudi podprl predpise, ki bi okrepili transparentnost dela bonitetnih agencij in izboljšali kakovost ocenjevanja.

Pred štirinajstimi dnevi je bonitetna hiša Moody's pod McDanielovim vodstvom znižala oceno slovenskim obveznicam in jih označila za zelo tvegane ravno takrat, ko se je Slovenija odločila ponuditi državne obveznice morebitnim vlagateljem. Pri agenciji so odločitev utemeljili s slabimi razmerami v slovenskem bančnem sistemu, z velikim državnim dolgom in s tem, da bo Slovenija morda potrebovala zunanjo pomoč. Nekateri analitiki so opozarjali, da je bilo znižanje ocene pravzaprav nenavadno in nepričakovano, morda tudi nekoliko sumljivo, in tako namigovali, da so na odločitev vplivali špekulanti iz ozadja, saj v drugih dveh najvplivnejših bonitetnih hišah Standard & Poor's in Fitch niso spreminjali bonitetne ocene za Slovenijo. Toda kljub vsem pomislekom o ukrepu, za katerega so se odločili pri agenciji Moody's z McDanielom na čelu in ki je močno škodil ugledu Slovenije ob najbolj nepravem času, ne bi smeli pozabiti, da se trgi tudi brez bonitetnih ocen zavedajo, da je težko zaupati vladi v državi, ki samo obljublja temeljite ukrepe, vendar jih še ni začela zares izvajati.