Rekordne rasti prodaje nakita in fizičnega zlata

Lani je bilo največje povpraševanje po zlatih palicah in kovancih v zgodovin

Objavljeno
25. april 2014 21.42
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo

Lani so uporabniki uradno povpraševali po 3756 tonah zlata, ugotavljajo v Svetovnem zlatem svetu (World Gold Council, WGC). Večino so predstavljali kupci zlatega nakita, kar pol manj kot leta 2012 pa je bilo povpraševanja po naložbenem zlatu.

Medtem ko je celotna proizvodnja zlata lani upadla za dva odstotka glede na leto 2012, predvsem na račun manjše reciklaže zaradi upada cene zlata, se je povpraševanje zmanjšalo za skupaj 15 odstotkov. K temu so prispevali predvsem institucionalni vlagatelji. Povpraševanje po nakitu je bilo lani 17 odstotkov večje kot leto prej, kar je največja rast v zadnjih 16 letih.

Doseglo je 2210 ton in je bilo po ugotovitvah WGC največje po začetku finančne krize leta 2008. Največ povpraševanja po nakitu generirajo Kitajci, Indijci in prebivalci ZDA, pri čemer kar 56 odstotkov celotnega povpraševanja ustvarijo Kitajci. Ameriški trg zlatega nakita, ki predstavlja predvsem zaročne in poročne prstane, je bil po oceni WGC leta 2011 vreden več kot 9,7 milijarde dolarjev.

V Indiji tri četrtine potreb po zlatu odpade na nakit; polovico letnega povpraševanja ustvarijo kupci, ki zlato namenijo za darilo mladoporočencem, dve tretjini potreb izhaja iz ruralnih delov države, navajajo v WGC. V prihodnjih desetih letih se bo v tej državi vsako leto poročilo predvidoma 15 milijonov parov.

Rekordno v zgodovini je bilo povpraševanje po manjših naložbenih palicah in kovancih, medtem ko so vlagatelji v finančne instrumente, vezane na zlato, svoje naložbe prodajali. V WGC navajajo, da je »ta taktični manever izvedlo nekaj večjih zahodnih vlagateljev, ki o se umaknili iz skladov ETF«. Naj spomnimo, da se je to zgodilo sredi aprila, rezultat pa je bil, da je vrednost zlata v dveh dneh strmoglavila za 15 odstotkov.

Tako se je, gledano v celoti, povpraševanje po naložbenem zlatu lani zmanjšalo iz skoraj 1600 ton v letu 2012 na 773 ton, odlivi iz skladov ETF so bili skozi vse leto. Povpraševanje po naložbenih zlatih kovancih se je povečalo za tretjino in je doseglo po ocenah 283 ton, skoraj tretjino večje kot v letu 2012 – skupaj za 1267 ton – je bilo tudi povpraševanje po fizičnih zlatih palicah.

Centralne banke so lani v primerjavi z letom prej zmanjšale povpraševanje, za odstotek manj ga je porabila tudi industrija; skupaj slabih 405 ton. Največji delež so uporabili v elektroniki, dobrih 282 ton, za dentalno medicino, kjer je povpraševanje upadlo za tri odstotke, pa 37 ton, ugotavlja v analizi Marcus Grubb, direktor področja naložbene strategije pri WGC.

V Sloveniji je manj zanimanja za naložbe in nakit

Kakšni so trendi v Sloveniji in na trgih, kjer poslujejo, smo vprašali Zlatarno Celje, ki kupcem ponuja tako nakit kot tudi naložbeno zlato ter zlato za industrijo in dentalno medicino.

»Pri naložbenem zlatu in naložbenih kovancih opažamo zmanjšano povpraševanje že več kot leto dni, kar je predvsem posledica umiritve cene zlata ter padca cene na realno vrednost,« pojasnjuje Jure Cekuta iz Zlatarne Celje. S tem je povpraševanje po zlatu za naložbene namene, ki je sicer ena izmed boljših naložb za ohranjanje vrednosti premoženja, po njegovem mnenju doseglo razumne meje.

V manjšem povpraševanju po zlatem in srebrnem nakitu se kaže zmanjšana kupna moč prebivalstva, pravi Cekuta in dodaja: »Žal so vesti o pretiranem varčevanju prestrašile tudi ljudi, ki si kljub enakim dohodkom ne upajo trošiti. S tem se dela velika škoda gospodarstvu. Razmere so podobne na vseh trgih nekdanje skupne države, medtem ko se prodaja na evropskih trgih zadnje leto ponovno povečuje.«

Povpraševanje po dentalnih zlitinah iz plemenitih kovin je v Zlatarni Celje konstantno.