Rekordne vrednosti delnic v ZDA

Delniški indeksi navzgor, borzne cene obveznic varnih držav pa navzdol.

Objavljeno
26. julij 2013 20.23
reu evri
Gregor Grmek, upravljavec premoženja, UniCredit Bank
Gregor Grmek, upravljavec premoženja, UniCredit Bank

Delniški tečaji na nekaterih borzah po svetu so ponovno dosegali rekordne vrednosti. Tako je tečaj osrednjega delniškega indeksa S&P 500 spet (po maju) dosegel novo rekordno vrednost. Ta zdaj znaša dobro točko manj od 1700 točk. Prejšnji vrh, dosežen ob koncu leta 2007, je tako popravljen za osem odstotkov.

Podobno je rekordno vrednost dosegel tudi delniški indeks Dow Jones, ki ga izračunavajo že več kot 110 let. Trenutna nova vrednost je od rekordne izpred šestih letih višja za več kot deset odstotkov.

Poleg dogajanja na delniških trgih je zanimivo tudi dogajanje na trgu obveznic. Obrestne mere najbolj varnih državnih obveznic so se v zadnjih mesecih precej hitro zvišale (ko so bile rekordno nizke). Tako se je donosnost do dospetja desetletnih nemških državnih obveznic zvišala z 1,16 odstotka pred dobrega pol leta na 1,7 odstotka. V ceni obveznice s takšno ročnostjo to pomeni, da se je njena cena na borzi znižala za dobre štiri odstotke.

Podoben trend je tudi pri ameriških državnih obveznicah. Donosnost do dospetja desetletnih državnih obveznic se je od sredine lanskega leta okrepila iz 1,4 na več kot 2,6 odstotka. V ceni obveznic to pomeni znižanje vrednosti za nekaj manj kot desetino (minus deset odstotkov).

S tem se kaže, da so vlagatelji na trgu prepričani, da je obdobje rekordno nizkih obrestnih mer na trgu najbolj varnih obveznic (vsaj za nekaj časa) za nami. Denar se tako iz tega segmenta seli v delnice v razvitih državah, kot so na primer ZDA.

Se je pa s poletno vročino začela tudi sezona objav poslovnih rezultatov velikih podjetij. Potem ko je podatke o poslovanju objavila že skoraj polovica podjetij, so ta ponovno presenetila z rezultati. Rast dobičkov v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem je bila več kot 5,5-odstotna, medtem pa so se prihodki zvišali za skoraj štiri odstotke.

Med družbami so največje presenečenje in rast pripravile finančne, katerim so se dobički okrepili za več kot tretjino. Najslabše pa se je do zdaj odrezala panoga osnovnih materialov (kamor se uvrščajo tudi rudarske družbe), kjer se je dobiček zmanjšal za dobro sedmino.

Rezultati poslovanja so tudi dobra popotnica za podatke o ameriškem BDP v drugem letošnjem četrtletju. Pričakovanja analitikov, zbranih za Bloomberg, so, da je gospodarska rast na letni ravni (opazovana s prvega na drugo letošnje četrtletje) znašala 1,5 odstotka. Glede na rezultate podjetij pa se lahko zgodi, da je to precej pesimistična ocena gospodarske aktivnosti v državi.