S potrpljenjem do katarskih naložb

Slovensko-katarsko združenje želi v letu in pol navezati stike s Katarci.

Objavljeno
07. marec 2013 17.26
QATAR-CITY SCAPE
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo

Ljubljana - Januarja letos v Mariboru ustanovljeno prostovoljno Slovensko-katarsko združenje (SLOQA) želi spodbuditi vsestranske odnose med Slovenijo in Katarjem, ter širše z vsemi zalivskimi državami (združenimi v svetu za sodelovanje v Zalivu – Gulf Cooperation Council – GCC). Predsednica združenja Tatjana Novak pojasnjuje, da je cilj SLOQA predstavitev slovenske strani in pridobitev zaupanja predstavnikov Katarja. Kar pa bo počasen in postopen postopek. Društvo si je med naloge zapisalo, da v letu in pol naveže stike s Katarci.

Ob podpisu tripartitnega sporazuma s sorodnima združenjema na Hrvaškem in v Črni Gori, katerega predsednik Goran Đukanović je v Katarju igral rokomet, je generalni tajnik Hrvaško-katarskega združenja Seif-a Aldin Salameh poudaril pomen potrpljenja in poznavanja kulturnih in verskih razlik.

Gospodarska menjava med Katarjem in Slovenijo je minimalna – za okrog 30 milijonov evrov gre, v glavnem uvoza petrokemičnih izdelkov in malo izvoza lesnih izdelkov in gradbenega materiala. Dela pa bi bilo tudi za druge slovenske ponudnike verjetno dovolj.

Država s približno toliko prebivalci kot Slovenija (1,95 milijonov), je pol manjša od naše države, ocenjeni BDP na prebivalca, kateri presega sto tisoč dolarjev in je med najvišjimi na svetu, namerava po sprejetem planu v tem desetletju zgraditi, na primer, okoli 740 kilometrov podzemne železnice, več kot 350 hotelov, več kot tisoč kilometrov različnih cest, devet štadionov, dvajset javnih šol, več kot 50 različnih tovarn in seveda novo letališče. Že čez dve leti bo v Katarju svetovno prvenstvo v rokometu, štadione pa potrebujejo za svetovno nogometno prvenstvo leta 2022.

V Katarju Slovenijo nekoliko poznajo le po športu. Ima pa SLOQA poleg športne še osem sekcij, ki jih vodijo podpredsedniki. Tistega za turizem vodi generalni direktor direktorata na gospodarskem ministrstvu Marjan Hribar, izobraževalnega pa generalni direktor direktorata za visoko šolstvo in znanost Borut Rončevič.