Samostojno turistično organizacijo zdaj!

Gospodarstveniki in turistični delavci zahtevajo ponovno osamosvojitev in okrepitev STO.

Objavljeno
09. januar 2014 17.47
turizem
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo

Ljubljana – Slovensko turistično gospodarstvo od predsednice vlade Alenke Bratušek zahteva, da izpolni pred tremi meseci na Dnevih slovenskega turizma dano obljubo, da bo Slovenska turistična organizacija (STO) z letošnjim 1. januarjem začela ponovno delovati kot samostojna ustanova. Po reorganizaciji je v letu 2013

Turistični delavci ugotavljajo, da državni zbor še ni obravnaval pripravljene spremembe zakona, v kabinetu predsednice vlade pa pojasnjujejo, da se sedaj čaka na novega gospodarskega ministra. Turističnemu gospodarstvu se z vsakim dnem dela vse večja poslovna škoda, so zapisali turistični delavci in dodali, da imajo nacionalno turistično organizacijo razen dveh vse države na svetu, saj je le-ta pogoj za konkurenčno partnersko sodelovanje na mednarodnem turističnem trgu v hudem boju za goste. Slovenija pa je, so zapisali, z izgubo samostojne nacionalne turistične organizacije pred letom dni izgubila verodostojnega sogovornika in zastopnika.

»Glede na to, da v Sloveniji turizem prispeva 12 odstotkov BDP, zaposluje 45.000 ljudi, v celotnem izvozu predstavlja preko 8 odstotkov in preko 40 odstotkov v izvozu storitev ter samo z DDV iz tujskega turizma obogati državni proračun za 240 milijonov evrov letno, turizem to nujno potrebno institucijo upravičeno zahteva. To je eden od predpogojev za uresničitev ciljev turistične strategije 2012-2016, ki jo je sprejela Vlada RS: povečanje prilivov iz tujskega turizma z 2 milijard evrov na 3 milijarde evrov letno in odpiranje 10.000 novih delovnih mest.«

»Slovensko turistično gospodarstvo pričakuje, da bo Državni zbor že na letošnji prvi januarski seji obravnaval predlagano spremembo Zakona o spodbujanju razvoja turizma in sklenil, da se postopek kar najhitreje zaključi in bo STO že v februarju ponovno delovala kot samostojna institucija po načelih, kot je Turistično gostinska zbornica Slovenije že predlagala predsednici Vlade in pristojnemu ministrstvu. Slednja so že upoštevana kot gradivo za pripravo potrebnih ustanovnih dokumentov.«



Na sestanku so sodelovali vodje turističnih gospodarskih institucij iz cele Slovenije: Turistično gostinska zbornica Slovenije, Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč, Turizem Bled, Turistično združenje Portorož, Zavod za turizem Ljubljana, Zavod Celeia Celje, Zavod za turizem Maribor – Pohorje, Pohodništvo & kolesarjenje giz, Zbornica gorskih centrov, Zavod kongresni urad, LTO Posočje, LTO Kranjska Gora, Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS in RDO Ptuj.