Slovenski poslovneži na Japonskem o visokih tehnologijah

Pahorja je danes sprejel japosnki cesar Akihito in se udeležil seminarja o tehnološkem sodelovanju med državama.

Objavljeno
07. marec 2013 18.08
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljubljana – Predsednik države Borut Pahor jutri končuje obisk na Japonskem, na katerem ga je spremljala 33-članska delegacija predstavnikov slovenskega gospodarstva. Jutri bo v Tokiu še slovensko-japonski poslovni in investicijski forum.

To bo še ena priložnost za dogovore predstavnikov naših podjetij z japonskimi poslovneži o možnih skupnih poslih ter za predstavitev Slovenije kot gostiteljice tujih neposrednih vlaganj. Do zdaj je pri nas namreč še zelo malo japonskih vlaganj, čeprav so Japonci sicer med najpomembnejšimi tujimi investitorji v EU. Mimogrede, po podatkih Banke Slovenije je bila konec lanskega leta skupna vrednost japonskih vlaganj pri nas 31,3 milijona evrov.

Sicer pa je Pahorja včeraj sprejel tudi cesar Akihito, medtem ko se je s premierom Šinzom Abejem sestal že predvčerajšnjim. Včeraj popoldne se je predsednik Pahor sestal tudi s predsedujočim korporacije Keidanren Hiromaso Yonekurom ter se skupaj s slovenskimi poslovneži udeležil seminarja o japonsko – slovenskem tehnološkem sodelovanju ter obiskal Hitachijev razstavni prostor razvojnih novosti.

Glavna tema seminarja o tehnološkem sodelovanju med Slovenijo in Japonsko so bile napredne tehnologije povezane s tako imenovanimi pametnimi skupnostmi, ki ga je organizirala Japonska agencija za napredne energetske in industrijske tehnologije – NEDO.

Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Igor Senčar pa se je včeraj sestal z namestnikom ministra za zunanje zadeve Akitako Saikijem in mu zagotovil podporo Slovenije začetku pogajanj EU in Japonske o sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma, še posebno glede na pomembnost Japonske kot strateškega partnerja Unije. Poudaril je tudi interes Slovenije za napredek v pogajanjih med državama o sporazumu o izogibanju dvojnega obdavčevanja, ki bi bil slovenskim podjetjem v pomoč pri poslovanju z japonskimi družbami.

Sicer pa Slovenija na japonski trg izvaža največ avtomobilov in delov za vozila, saj imajo kar 23-odstotni delež v naši menjavi s to državo in v delegaciji, ki je zdaj s Pahorjem na obisku na Japonskem so seveda tudi predstavniki avtomobilskega grozda. Jutri bodo obiskali Jokohamo, kjer so se že lani predstavili na velikem in odmevnem sejmu Automotive Engineering Expo.

Skratka, obisk naše gospodarske delegacije na Japonskem je bil zelo deloven, saj so poslovneži obiskali tudi Toyotin predstavitveni center in Panasonicov center, v katerem so jih sprejeli najvišji predstavniki te korporacije, imeli pa so tudi več dvostranskih sestankov z japonskimi poslovneži.