Sparkasse cilja na mala in srednja podjetja ter prebivalstvo

Za kreditiranje investicij so najeli 50 milijonov evrov posojila.

Objavljeno
11. november 2014 14.49
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo

Ljubljana - Banka Sparkasse končuje dveletni proces prestrukturiranja. Leto 2015 bo točka preloma, ko bodo spet ustvarili dobiček iz poslovanja, je ob 15. letnici poslovanja te banke v Sloveniji razkril pričakovanja predsednik uprave Andrej Plos. Lanski poslovni izid banke pred obdavčitvijo je dosegel dobrega 15,5 milijona evrov izgube, letos posluijejo nad pričakovanji.

Banka ima nekaj manj kot tri odstoten tržni delež glede na bilančno vsoto, ki znaša nekaj več kot milijon evrov. V primerjavi s koncem lanskega leta se je njihov tržni delež zmanjšal za skoraj tri desetinke odstotka. Očistili so portfelj neaktivnih strank, ki so njihovi komitenti postali v času, ko je banka sodelovala v boju za stranke. Na drugi strani pa so lani pridobili tudi precej novih strank, ki so iskale novo banko zaradi nezadovoljstva s staro. V letu 2015 bodo zasledovali še en cilj, to je pridobivanje novih strank.

Zdaj imajo približno 56.000 komitentov, od tega je blizu 5500 pravnih oseb. Krediti strankamv zadnjih letih upadajo, na depozitni strani banka beleži rast, razmerje med danimi krediti in depoziti se je v primerjavi z letom 2008 znižala za več kot polovico - iz 500 na dobirh 200 odstotkov.

Banka v zadnjih treh letih tudi izstopa iz velikih kreditov, osredotočiti se želi na poslovanje s prebivalstvom ter malimi in srednjimi podjetji. »Sparkasse bo postala lokalni specialist za mala in srednje velika podjetja ter fizične osebe na slovenskem trgu do leta 2017,« je napovedal Plos in dodal, da je prednost Sparkasse pred konkurenco njihova hitrost odločanja. »Podjetjem sporočimo najkasneje v dveh ali treh tednih, ali bo možno sodelovanje.«

Sparkasse je letos pri Evropski investicijski banki prvič najela 50 milijonov evrov vredno posojilo z 12-letno ročnostjo, s katerim želi financirati naložbe malih in srednje velikih podjetij ter naložbe v javnem sektorju na področjih energetike, varovanja okolja, zdravstva in izobraževanja.

Letos so že razdelili deset milijonov, velika večina za naložbe mikro, malih in srednjih podjetij, pet milijonov jih bodo po pričakovanjih podelili še do konca leta. Po besedah člana uprave banke Aleksandra Klemenčiča sicer opažajo, da so na trgu potreba po investiranju majhne.

Kreditni pogoji so strožji, kot so bili pred leti, vztrajajo tudi pri ročnosti do sedem let, priznavajo v banki. »Da je to prav, se podjetja zavedo najkasneje takrat, ko postanejo naši deponenti, ko banka kot posrednica njihov denar posodi nekomu drugemu,« je dejal Klemenčič.

Sparkasse se je v samostojno banko pri nas preoblikovala iz predstavništva Kärntner Sparkasse, odprtega leta 1991, njene večinske lastnice. To je bila prva avstrijska banka s svojim predstavništvom na slovenskem trgu.