Stečaj naj ne bo le likvidacija podjetja

Stečajni upravitelj naj išče možnost za nadaljevanje proizvodnje.

Objavljeno
08. maj 2013 00.03
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – V času gospodarske prezadolženosti bi morala stečajna zakonodaja podpirati gospodarske interese in nadaljevanje proizvodnje, menijo v Pergamu, kjer sedanji predlog spremembe insolvenčne zakonodaje ocenjujejo kot zgrešenega.

Nedopustno je, da stečajni upravitelj poskrbi le za končanje proizvodnje ali sklepa samo posle za unovčenje terjatev, moral pa bi poiskati možnosti za ohranitev in nadaljevanje proizvodnje. Pred sprejetjem preostalih ukrepov bi upravitelj moral oceniti, ali obstajajo možnosti za nadaljevanje proizvodnje in za izločitev zdravega dela podjetja iz slabega. V novi zakonodaji je treba odpreti tudi možnost za dokapitalizacijo, za preoblikovanje deležev v lastniške in za vstop novih partnerjev v podjetje, meni Dušan Rebolj, ki opozarja, da je treba dovolj zgodaj preprečiti poskuse zmanjševanja vrednosti podjetja v stečaju. Izpodbojno obdobje, v katerem se lahko izpodbijajo sporni posli, bi morali iz sedanjega enega leta podaljšati na tri leta.

Nova zakonodaja bi morala izenačiti položaj upnikov in okrepiti vlogo delavcev. V Pergamu predlagajo, da bi terjatve iz naslova plač za delavce obravnavali prednostno in da bi se odpravnine za delavce obravnavale kot strošek – kar bi pomenilo takojšnje poplačilo. V sindikatu se strinjajo s predlogom vlade, da bi terjatve države v novem zakonu spremenili iz prednostnih v navadne, saj je bila država doslej v primeru stečajev v privilegiranem položaju.

V Pergamu razmišljajo tudi o omejitvi stečajnih postopkov in predlagajo razširitev upniških odborov, ki so bili doslej sestavljeni v glavnem iz bank, ki jim je v interesu le čimprejšnje poplačilo. Predlagajo, da bi vanje vključili širše gospodarstvo, združenje delodajalcev, ekonomiste, finančne institucije in sindikate, v primerih, ko gre za pomembna podjetja, pa bi morala soglasje k imenovanju stečajnega upravitelja dati tudi država.

Gospodarstveniki zakon podpirajo

Stečajni postopki bodo hitrejši, upniki bodo imeli več pristojnosti, nadzor nad stečajnimi upravitelji bo strožji, novi zakon pa povečuje tudi možnosti za ohranjanje zdravih jeder družb in omogoča večjo zaščito delavcev, so sporočili z GZS, kjer predlog nove insolvenčne zakonodaje podpirajo. Od nje pričakujejo »hitrejše, preprostejše, cenejše in lažje prestrukturiranje podjetij v težavah in boljše poplačilo upnikov«.