Tom Steyer, milijarder in okoljevarstvenik

Milijarder, ki je tudi okoljski aktivist, nasprotuje gradnji naftovoda Keystone v ZDA.

Objavljeno
21. junij 2013 21.11
Tom Steyer
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Ameriški milijarder, filantrop in okoljevarstvenik je organiziral kampanjo, s katero namerava prepričati ameriškega predsednika Baracka Obamo, naj ne podpre gradnje naftovoda Key­stone, po katerem bi črpali nafto iz kanadske pokrajine Alberta do rafinerij ob Mehiškem zalivu.

Tom Steyer je po diplomi iz ekonomije na Univerzi Yale v osemdesetih letih prejšnjega stoletja ustanovil sklad Farallon Capital Management s sedežem v kalifornijskem San Franciscu in z njim zaslužil bogastvo, ki danes po nekaterih ocenah znaša 1,4 milijarde dolarjev. Lani se je pri petinpetdesetih letih odločil upokojiti in se posvetiti boju za čisto okolje. Za zdaj je prepričan, da lahko precej več naredi za okolje, če podpre neposredne kampanje, usmerjene proti konkretnim projektom, kakor če bi poskušal delovati kot izvoljeni politik in bil prisiljen sklepati politične kompromise. Leta 2010 se je skupaj z ženo pridružil projektu The Giving Pledge, pri katerem sodelujejo ameriški milijarderji, ki so se pripravljeni odpovedati polovici svojega premoženja za dobrodelne namene.

Steyer se je zdaj odločil financirati kampanjo, s katero poskuša prepričati predsednika Obamo, naj ne podpre gradnje naftovoda Keystone. Z njim bi vsak dan prečrpali 830.000 sodov nafte od nahajališč katranskega peska v pokrajini Alberta čez šest ameriških zveznih držav do Mehiškega zaliva. Proizvajalci nafte in zemeljskega plina trdijo, da bi s projektom zagotovili več tisoč novih delovnih mest in okrepili ameriško energetsko varnost. Toda okoljevarstveniki opozarjajo, da med postopkom pridobivanja nafte iz katranskega peska nastane veliko več izpustov toplogrednih plinov kot pri pridobivanju nafte iz drugih virov, skrbi jih tudi morebitna eksplozija ob naftovodu in izlitje strupene snovi v okolje. Obama sicer napoveduje ukrepe v boju proti podnebnim spremembam in med drugim namerava omejiti količino izpustov ogljikovega dioksida iz elektrarn, določiti energetsko učinkovite standarde za električne naprave in podpreti čistejšo energijo, vendar nekateri menijo, da namerava kljub temu popustiti pri gradnji naftovoda Keystone in podpreti njegove zagovornike.

Steyer je prepričan, da bo s kampanjo, ki jo financira, vplival na odločitve, ki bodo koristile vsem ljudem. Zaveda se, da so njegovi nasprotniki zelo vplivni, vendar se je že navadil, da vsem, ki ga sprašujejo, kaj je po poklicu, odgovarja, da je »poklicni trn v peti«. Zaveda se tudi, da večina gleda na bogate poslovneže kot na ljudi, ki jih zanima samo kopičenje lastnega bogastva, zato poudarja, da bi se morali bolj zavedati odgovornosti do širše družbe in biti s sredstvi, ki jih imajo na voljo, pripravljeni storiti nekaj za skupno dobro.