V Rotundi odprti za nove ideje

Za razvoj socialnega podjetništva na območju LAS Istra so priložnosti v ekološki pridelavi ter predelavi in turizmu.

Objavljeno
10. januar 2013 17.48
Posodobljeno
11. januar 2013 05.00
bsa vetrnica
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Kljub krčenju sredstev nevladnim organizacijam v koprski Rotundi začenjajo nove programe ter ostajajo odprti za ustvarjalne ideje.

Nadaljujejo podporo nevladnim organizacijam, osrednji projekt do junija 2014 pa ostaja Stičišče NVO Obalno-kraške regije. Februarja bodo sklenili projekt Socialno podjetništvo – nove priložnosti zaposlovanja in trajnostni razvoj podeželja Istre, ki ga podpirata Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja in ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Lani so skupaj s partnerjema Zavod Eko Humanitatis in Združenje ekoloških kmetov Obala naredili prve korake k uresničevanju socialnega podjetništva na območju LAS Istre. Projekt so začeli s Šolo socialnega podjetništva, predavanj se je skupaj z usposabljanji in izobraževalno ekskurzijo udeležilo sto oseb. Partnerji so v skladu z načeli socialnega podjetništva razvili dve delovni mesti na kmetijah v Istri.

Projekt končujejo s študijo potencialov za razvoj socialnega podjetništva na območju LAS Istra, v kateri ugotavljajo, da so največje priložnosti v ekološki pridelavi ter predelavi in turizmu, da sta potrebni močnejša podpora občin (sredstva za zagon, razpisi/projekti, prostori za opravljanje dejavnosti …) in večja razvojna povezanost med lokalnimi deležniki. Smiselno bi bilo vzpostaviti celovito podporno okolje, nekakšen inkubator oziroma servis, ki bi socialnim podjetjem nudil pomoč pri promociji in trženju, pravno, računovodsko in finančno svetovanje ter imel na razpolago prostor in opremo.

Zmanjšati porabo energije

Letos v Središču Rotunda kot partnerji začenjajo tudi nov čezmejni partnerski projekt Obnovljivi viri energije in energetsko varčevanje za tretji sektor (ENRI). Namenjen je zmanjšanju porabe energije in povečanju uporabe obnovljivih virov energije.

Neprofitni sektor in javne zavode Obalno-kraške regije bodo seznanjali o tveganju, ki jih prinaša neustrezna raba energije, in o prednostih, ki jih skupnosti in okolju prinašajo tudi že najpreprostejši ukrepi za smotrnejšo rabo energije. Do marca 2015 bodo popisali, analizirali in preverili možnosti in stroške posegov za izboljšanje energetske učinkovitosti nepremičnin v lasti ali v uporabi (športnih, rekreacijskih in kulturnih) društev v čezmejnem prostoru.

Namen popisa je kasnejša uporaba ažurnih in podrobnih podatkov o obstoječem premoženju, boljše poznavanje območja in njegovih virov, spodbujanje učinkovitejšega društvenega in kulturnega sodelovanja in komunikacije, kakor tudi preverjanje in ovrednotenje izvedljivosti posegov, ki bi povečali konkurenčnost in privlačnost tega območja, ohranili in predstavili njegove naravne lepote, hkrati pa dosegali ekonomske učinke. Vrednost projekta je 605.000 evrov, sofinanciran pa je v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija za obdobje 2007–2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.