Poškodba prekrivne plasti nad ostanki iz rudnika urana

Rudnik urana Žirovski vrh - Jesensko deževje je poškodovalo odlagališče Jazbec - Sanacija bo stala okoli 30.000 evrov - Nevarnosti za okolje ni

Objavljeno
20. november 2014 19.21
Odlagališče jamske jalovine Jazbec. Gorenja vas 5. november 2014.
Nejc Gole, Milka Bizvičar, gospodarstvo
Nejc Gole, Milka Bizvičar, gospodarstvo
Todraž - Na jalovišču Jazbec je dva milijona ton rudarske jalovine, izkopane rude s premajhno koncentracijo urana za predelavo. Ta je prekrita s približno dvemetrsko plastjo prekrivke. »Sanacija tega jalovišča se je skoraj končala, čakali smo le še na odobritev varnostnega poročila,« je povedala Hiacinta Klemenčič, direktorica Rudnika urana Žirovski vrh (RŽV). A je v noči na 22. oktober padlo 206 milimetrov dežja, ki je na jalovišču povzročil dva usada, odneslo je del ceste in zasulo jezove. Kasnejše deževje škode ni povzročilo, je pojasnil geolog Ivan Gantar.

Odneslo je del prekrivke, pri čemer je najpomembnejša plast gline, ki skrbi za vodotesnost jalovine in preprečuje uhajanje plinov na površje, ostala nepoškodovana. »Prekrivka je bila narejena tudi za primere velikega dežja, nismo pa upoštevali možnosti žleda. Zaradi tega je v grapah veliko materiala in nastali so jezovi iz dračja. Ko se eden od teh zruši, podre še druge in nastane blatni tok,« je povedal Gantar. Po njegovih besedah bo za sanacijo potrebnih okoli 30.000 evrov, sanacijo pa bodo začeli, ko se bo teren posušil. »Sanacijo bo financiral rudnik. Za to bomo namenili ves razpoložljivi denar, za dodatna sredstva pa se dogovarjamo tudi z ministrstvom za okolje in finančnim ministrstvom. To so namreč izredne razmere, zato je treba takoj ukrepati,« je pristavila Klemenčičeva.

Direktor uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar je zagotovil, da se zaradi poškodb na odlagališču Jazbec ne bodo povečali vplivi na prebivalstvo, da pa jih je treba čim prej sanirati in preprečiti nove poškodbe. Ob tem dodajmo, da je na tem odlagališču za razliko od jalovišča Boršt več urana, zato se bo ta deponija razgradila še kasneje; uran razpada 4,5 milijarde let.

Jalovišče se zapira že šest let

Postopki za zapiranje Jazbeca se vlečejo od oktobra 2008, ko je bila končana sanacija na terenu. Tehnični pregled je bil opravljen leto kasneje, Rudnik urana Žirovski vrh pa je vlogo za zaprtje poslal leta 2011. Uprava za jedrsko varnost je po potrebnih dopolnitvah odločbo o zaprtju izdala lanskega marca, na katero se je RŽV pritožil. »Pred dobrim letom je bilo vse pripravljeno za izdajo dopolnjene odločbe, a se je izdaja ponovno zavlekla, ker je RŽV podal vlogo za umestitev nove pomožne deponije za rudarsko jalovino. Odločbo o zaprtju lahko izdamo takoj, ko RŽV umakne dodatno vlogo. S tem bi se lahko nadaljevali postopki za prenos Jazbeca v upravljanje na Agencijo za radioaktivne odpadke,« je pojasnil Andrej Stritar.

Več težav na drugi deponiji

Spomnimo, včeraj smo poročali o plazenju jalovišča Boršt in možnosti, da bi se to odlagališče ostankov iz rudnika urana ob močnem potresu in dolgotrajnih obilnih padavinah lahko podrlo, 700.000 ton jalovine s strupenimi delci pa bi lahko raznosilo po Poljanski dolini.