Postojnska jama v rokah podjetja Batagel & Co.

Postojnska jama je prodana za 12,4 milijona evrov. Občina Postojna bo vstopila s četrtinskim deležem. Prvi cilj Marjana Batagelja: izboljšati poslovanje.

Objavljeno
16. julij 2010 16.10
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Koper, Postojna - Danes so predstavniki družb Istrabenz Turizem Portorož in Batagel & Co. Postojna pred notarjem podpisali kupo-prodajno pogodbo, s katero je portoroško podjetje postojnskemu prodalo vse delnice hčerinske družbe Turizem Kras. Istrabenz, d. d., je na Ljubljanski borzi objavil, da je Istrabenz Turizem družbo prodal za 12,4 milijona evrov; za zdaj je Batagel & Co. njen edini lastnik. Kako bo v lastništvo vstopila tudi občina Postojna, bo Marjan Batagelj, lastnik in direktor Batagel & Co., podrobneje pojasnil na tiskovni konferenci v ponedeljek. Za zdaj so s poslom zadovoljni prav vsi.

Istrabenz Turizem je sporočil, da je prodaja del načrtovanega programa dezinvestiranja družbe, ki so ga potrdile banke upnice. »Ob tem izražamo zadovoljstvo, da bo tudi v prihodnje upravljanje Postojnske jame v slovenskih rokah,« so zapisali v sporočilu za javnost. Postopek prodaje postojnske družbe je vodila družba KPMG. Na povabilo k oddaji nezavezujočih ponudb, ki je bilo objavljeno 13. februarja 2010, se je odzvalo osem ponudnikov, nato jih je pet oddalo zavezujoče ponudbe in med njimi so kot najprimernejšo izbrali tisto, ki jo je oddal Batagel & Co.

»Prepričan sem, da jim ne bo žal, ker so kupili Turizem Kras. Želim jim veliko sreče in naj dobro delajo. Saj je v interesu vseh v Sloveniji, da Postojnska jama dobro posluje. Seveda nisem nikoli vesel, če moramo prodajati premoženje, vendar sem prepričan, da bo prišel trenutek, ko bomo znova kupovali. Družba Batagel je bila v postopku prodaje oziroma nakupa ves čas zelo profesionalna in korektna. Za nas je najpomembneje, da uresničujemo z bankami dogovorjen program dezinvesticij, čeprav imam pomisleke o politiki bančnega poslovanja v državi,« je za Delo povedal glavni izvršni direktor Istrabenz Turizma Marino Antolovič.

Marjan Batagelj pa je dejal, da bo na tiskovni konferenci v ponedeljek podrobneje pojasnil, kako bo v skladu z dogovori kontrolni delež (25,1 odstotka) lastništva Turizma Kras prodal družbi Postojnska jama, katere edina ustanoviteljica je občina Postojna. O modelu javno-zasebnega partnerstva sta se Batagelj in vodstvo občine dogovarjala že od začetka prodaje Turizma Kras. Občinska družba Postojnska jama bo torej morala zagotoviti 3,1 milijona evrov za vstop v lastništvo.

Kdaj bo družba Batagel & Co. lahko dokončno prevzela Turizem Kras, je odvisno od Urada RS za varstvo konkurence, ki naj bi najpozneje v mesecu dni izdal soglasje v skladu z zakonom. »Naš prvi cilj bo zagotoviti večji obisk v Postojnski jami, saj smo prepričani, da je mogoče z aktivnejšo vlogo lastnika in drugače zastavljenim poslovanjem v Postojnsko jamo zvabiti veliko več gostov, kot jih je zdaj. Včasih (sredi osemdesetih) je imela po 900.000 obiskovalcev na leto, zdaj jih ima po približno 500.000. Postojnsko jamo smo resda kupili tudi zaradi uresničevanja nacionalnih interesov, toda na prvem mestu je to poslovna poteza in naložba bo morala prinesti ustrezen poslovni rezultat,« je povedal Batagelj. O organizacijskih spremembah ali spremembah v menedžmentu je dejal, da je za to vprašanje še prezgodaj ter da bi rad najprej dodobra spoznal poslovanje družbe in šele potem odločal.

Batagel & Co. ima bonitetno oceno 10 in doslej je podjetje imelo tudi 10 milijonov evrov s krediti neobremenjenega kapitala. Turizem Kras je 1. januarja 2009 dobil koncesijo za 20-letno upravljanje Postojnske jame. Lani je ta ustvarila za 11 milijonov evrov prihodkov in 1,45 milijona dobička ter amortizacije. Podjetje ima sto zaposlenih. Lani je izplačalo za dva milijona evrov koncesijskih dajatev. Eno četrtino tega zneska so investirali v svoj razvoj, tri četrtine pa razdelili med občini Postojna (1,1 milijona) in Pivka (približno 400.000 evrov)

Iz sobotne tiskane izdaje Dela