Banke premalo aktivno prodajajo zasežena stanovanja

V Portorožu na tradicionalnem dvodnevnem posvetu (organizira ga zbornica za poslovanje z nepremičninami pri GZS) o poslovanju z nepremičninami

Objavljeno
15. november 2012 18.24
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo

Portorož-  Tanja Bogataj z ministrstva za infrastrukturo in prostor je predstavila osnutek nacionalnega stanovanjskega progama (NSP) za obdobje 2012-2022. Program, ki bo predvidoma razdeljen na dve petletki,opredeljuje štiridolgoročne cilje. Prvič: uravnotežiti ponudbo stanovanj na trgu(aktiviranje nezasedenih stanovanj, povečanje gradnje za oddajanje v najem); drugič: zagotoviti lažjo dostopnost za vse prebivalce in pri tem posebno pozornost nameniti predvsem mladim, starejšim in drugim ranljivejšim skupinam; tretjič: zagotoviti kakovostna, trajnostna in funkcionalna stanovanja; četrtič: spodbujanje prebivalcev k večji stanovanjski mobilnosti. 

Natančno je opredeljena tudi vloga republiškega stanovanjskega sklada pri tem. Kot je povedala Bogatajeva, bo besedilo osnutka pripravljeno še ta mesec, decembra in januarja bo sledila javna obravnava, kdaj bo končni dokument obravnaval parlament, ni želela napovedovati. »Pomembno je, da je dokumentkakovosten, ne samo, da je sprejet,« je dejala.


Udeleženci osrednje okrogle mize prvega dne posveta so razpravljali onepremičninah v stečajnih postopkih in pri slabih naložbah bank.Izpostavili so, da so banke premalo aktivne pri prodaji zaseženih nepremičnin v stečajnih postopkih in praviloma le čakajo, kaj se bozgodilo v stečajnem postopku. Tudi v tem primeru so bolj zaviralni členaktivacije zaseženih stanovanj, saj praviloma ne dovolijo prodaje po ceni, za katero bi stečajni upravitelji našli kupce, ampak želijo povrnitev sredstev, s katerimi so financirali projekt. V realnosti so kupci zdajpripravljeni odšteti tudi 40 odstotkov manj denarja kot pričakujejo banke.


Govorci so izpostavili zapletenost insolvenčnezakonodaje, ki v konkretnihprimerih ne omogoča »ravnanja po zdravi kmečki pameti« ampak gre kar za»paranojo v regulaciji«. Tako med drugim zakonodaja natančno predpisuje,
na kakšen način se lahko prodajajo nepremičnine v stečajnih postopkih, vpraksi pa stečajni sodniki razen redkih izjem ne dovolijo, da bi se vpostopkih pri večjih prodajah vključili nepremičninski posredniki - ne odobrijo stroška plačila zanje. Nepremičninarji so prepričani, da bi natrgu lahko dosegli bistveno višje cene od tistih, po kateri sonepremičnine na koncu prodane.