Država zagotovila financiranje za Evropski potrošniški center

Gospodarsko ministrstvo bo za letos in prihodnje leto za to namenilo 195.880 evrov, enak znesek pa prispeva EU.

Objavljeno
16. november 2012 17.08
Predsednica Zveze potrošnikov Slovenije Breda Kutin pričakuje, da bodo potrošniki tudi sami sporočali dvige cen
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Ljubljana - Po skoraj štirih mesecih od razpisa je končno rešeno vprašanje financiranja Evropskega potrošniškega centra (EPC). Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je namreč sporočilo, da je za leti 2012 in 2013 za ta namen zagotovilo 195.880 evrov. Zapleti pri odobritvi deleža denarja, ki ga mora prispevati slovenska država, so razrešeni, in centru torej ne grozi več zaprtje.

Kje se je pravzaprav zapletlo? Slovenija za razliko od drugih članic EU izbira izvajalca te dejavnosti vsaki dve leti (drugje so izvedli te postopke zgolj ob ustanovitvi EPC). »Drugačne in boljše sistemske rešitve, s katero bi zagotovili pregledno sofinanciranje izvajalca EPC v Sloveniji, zaenkrat nismo našli,« so nedavno pojasnili čakanje na razplet. Lani se je ministrstvo znašlo v izredni situaciji, ker ni bil sprejet nacionalni program varstva potrošnikov in torej ni bilo pravne podlage; ministrstvo ni moglo z javnim razpisom dodeliti namenskih sredstev, posledično pa ni moglo podati izjave o sofinanciranju EPC nobeni organizaciji gostiteljici.

Da bi preprečila zaprtje centra, je vskočila Zveza potrošnikov Slovenije, ki gosti EPC od njegovih začetkov leta 2006, in sama založila sredstva za financiranje centra, dokler ministrstvo ne bi uredilo financiranja. Potem, ko so bili sprejeti potrebni dokumenti, je ministrstvo objavilo razpis za financiranje EPC, a še pred koncem izbirnega postopka je komisija za preprečevanje korupcije prejela prijavo suma korupcije na področju varstva potrošnikov, na podlagi česar od ministrstva zahtevala številna pojasnila in dokumentacijo. Komisija je zadevo preučila in ni odkrila ničesar nezakonitega, zato je ministrstvo lahko postopek zaključilo.

Na omenjeni razpis je prispela samo vloga Zveze potrošnikov Slovenije. Tamkajšnja strokovna komisija je ugotovila, da prijavitelj izpolnjuje vse razpisne pogoje in tako bo EPC še naprej deloval pod okriljem nacionalne potrošniške organizacije in znotraj mreže Evropskih potrošniških centrov (ECC-Net), ki delujejo v vseh državah članicah, na Norveškem in Islandiji. Polovico sredstev za delovanje mreže zagotavlja EU, polovico pa mora prispevati vsaka država članica. Podpora delovanju mreže Evropskih potrošniških centrov je eden od glavnih programskih ukrepov Evropske komisije, njegov namen je bolj učinkovito delovanje notranjega trga EU za potrošnike in podjetja.

Glavna naloga EPC je, da potrošnikom pomaga razreševati čezmejne potrošniške spore, ki nastanejo, ko slovenski potrošniki kupujejo blago ali storitve na drugih trgih EU, ali ko tuji potrošniki kupujejo blago ali storitve na slovenskem trgu. Poleg tega nudi potrošnikom vse potrebne informacije, zlasti o veljavnih potrošniški zakonodaji, tržnih praksah, usmerja jih na odgovorne institucije in osebe itn.