Kaj dobimo, če postavimo Škodo ob bok Porscheju

Britanska potrošniška organizacija Which? je opravila raziskavo o zanesljivosti avtomobilov. Rezultati? Presenetljivi.

Objavljeno
17. januar 2013 09.29
Boštjan Okorn, ZPS
Boštjan Okorn, ZPS
Pri nakupu avtomobila največkrat prevladata všečnost in cena, številni pa pomislijo tudi na njegovo zanesljivost. Ali primerjamo neprimerljivo, če sta v isti tabeli znana športna znamka, kot je Porsche, in tako racionalna, kot je Škoda? Prav to je naredila potrošniška organizacija Which?.

Ko govorimo o najboljših znamkah avtomobilov po mnenju strokovnjakov in laikov, dodamo pa še rezultate ankete o zanesljivosti, je takšna primerjava še kako ustrezna. Pri partnerski potrošniški organizaciji Which? iz Velike Britanije tudi tako predstavljajo svoje izkušnje in izsledke obsežne ankete, ki jo med britanskimi vozniki že nekaj let izvajajo na spletu.

Testi avtomobilov imajo pri izboru najboljših znamk polovično obtežitev, drugo polovico pa razdelijo na zanesljivost modelov posamezne znamke in oceno sodelujočih v anketi. Glede na rezultate je Škoda edina, ki se lahko meri s prestižnimi znamkami, na dnu prve deseterice sta dve japonski znamki, Honda in Nissan, Volkswagen pa začenja drugo deseterico najboljših.

Če upoštevamo samo zanesljivost, je vrh še vedno obarvan zelo azijsko. Najmanj težav na cesti bi morali imeti z avtomobili znamk Honda, Lexus, Kia, Toyota in Mazda, pri čemer je Honda najzanesljivejša tako pri novejših (do tri leta) kot tudi starejših (do osem let) modelih. V spodnjem delu razvrstitve so Fiat, Opel, Volvo, Alfa Romeo in Land Rover, pri čemer ima Fiat z zadnjimi modeli očitno nekaj manj težav, Volvo pa za odtenek več.

Paleta avtomobilov posameznih znamk je vse širša (spomnimo se, še pred nekaj leti nismo poznali enoprostorcev in športnih terencev, zdaj pa so oboji na voljo v vsaj treh velikostih, »rodilo« pa se je še nekaj podrazredov s tako imenovanimi mešanci, avtomobili, ki združujejo več lastnosti), zato je pri podobnih raziskavah tudi in predvsem pomembno, kako se uvrščajo posamezni modeli. Celotna tabela z rezultati je objavljena na spletnem portalu www.zps.si. Za člane ZPS je dostop brezplačen, drugi ga lahko kupijo za 3,50 evra.

Kupcem najbliže »japonci«

Med majhnimi avtomobili so bili kupci najbolj zadovoljni s prejšnjo različico honde jazz, takoj za njo je toyota yaris (do letnika 2005), pred novim jazzom pa je morda nekoliko presenetljivo prestižni citroën DS 3.

Pri srednje velikih avtomobilih je še vedno v vrhu toyota corolla, ki je lastniki očitno ne morejo prehvaliti, pa čeprav so jo nehali izdelovati že pred desetimi leti. A zdaj so drugi časi, kar dokazuje izjemno drugo mesto modela alfa romeo gilulietta, ki je Britance očitno očarala, saj je ta znamka sicer redno med najmanj priljubljenimi. Volkswagen golf je prepričal tudi kupce na Otoku, enako limuzinski model bora (od leta 2005 ga ne izdelujejo več) in nova mazda3.

Pri večjih avtomobilih so uporabniki najbolj zadovoljni z modeli znamke Škoda: na vrhu sta superb in octavia zadnje generacije, sledi hibridna toyota prius, nato pa spet oba Škodina modela prejšnje generacije.

Med karavanskimi izvedbami avtomobilov Škodinemu modelu superb combi gledata v hrbet BMW serije 5 touring in mercedes-benz razreda E T, sledita škoda octavia combi in honda accord tourer. Omenimo še zadovoljstvo z enoprostorci, pri katerih so v vrhu japonski modeli, toyota yaris verso in previa ter honda FR-V.

Lastniki športnih terencev so bili najbolj zadovoljni s škodo yeti, za njo se je uvrstila nova kia sportage, le za točko zaostajajo subaru legacy outback, lexus RX in hyundai santa fe.

Okvare: največ je manjših

Lastniki avtomobilov najverjetneje niso najbolj zadovoljni, če se na vozilih pojavljajo takšne in drugačne napake. No, k sreči je večjih napak pričakovano bistveno manj kot manjših, kar posredno tudi pomeni, da bo avtomobil prej lahko spet vozen. In ne pozabite: avtomobila, ki bi bil imun za napake, ne boste našli.

Med najpogostejšimi okvarami so sodelujoči v anketi navedli težave pri odpiranju pokrova posode za gorivo, nedelujoče daljinske upravljalnike in čudne zvoke v notranjosti avtomobila, tako imenovane čričke. To so seveda napake, ki bistveno ne vplivajo na vožnjo, poleg tega jih je večinoma mogoče odpraviti takoj, še isti dan. Podobno velja za težave s pranjem vetrobranskega stekla in brisalniki, lučmi, ki pogosto odpovedo. Med desetimi napakami, ki so jih anketiranci največkrat omenili, pa niso samo tako preproste.

Tako so bili lastniki precej slabe volje tudi zaradi težav z vzmetenjem, ogrevanjem in hlajenjem, nedelujočim električnim upravljanjem stranskih stekel, zunanjih ogledal in panoramske strehe, visoko na seznamu je še odpoved akumulatorja, a v tem primeru je krivda kdaj tudi na voznikovi strani.