Rusi rubijo Agrokor v Srbiji, jesen prinaša uro resnice

Sberbank s sodno ofenzivo še v Srbiji, čez en teden bo znano, kateri dobavitelji bodo ostali zvesti nasedli hrvaški skupini.

Objavljeno
17. avgust 2017 17.16
Novica Mihajlović
Novica Mihajlović

Ljubljana - Ruska državna banka Sberbank je v Beogradu sprožila postopke, s katerimi bi Agrokorjevemu Konzumu radi speljali trgovsko družbo Idea, Jamnici pa polnilnico vode Mivela. Prvi med Agrokorjevimi slovenskimi dobavitelji Izidor Krivec je privolil v sodelovanje z Agrokorjem pod novimi pogoji.

Sberbank Zagreb, sestavni del vodilne ruske državne banke Sberbank, ki od nasedlega Agrokorja terja dobro milijardo posojila, je na gospodarskem sodišču v Beogradu sprožila postopek za izvršbo Konzumove srbske trgovske družbe Idea, radi pa bi prevzeli tudi Mivelo, polnilnico mineralne vode v Srbiji, ki je prav tako v lasti Agrokorjeve Jamnice.

Jamnica je v svojem obvestilu za javnost na zagrebški borzi sporočila, da je ljubljanska Sberbank v Beogradu in Ljubljani sprožila podobno zahtevo zaradi 3,3 milijona evrov posojila Agrokorju, za katero je jamčila Jamnica. Sberbanka bi Mivelo rada Jamnici zaplenila zaradi 34,5 milijona evrov posojila Agrokorju, za katero je jamčila Jamnica.

Upniki bodo ostriženi - koliko, bo pokazala jesen

Sberbank, ki je vključila svoje odvetnike od Velike Britanije do Srbije, kratkoročno najbrž ne more ogroziti položaja drugih upnikov, po končanih sodnih postopkih pa bi največji posojilodajalec utegnil vplivati tudi na položaj drugih upnikov. Tako je prepričan Izidor Krivec, direktor Celjskih mesnin in predsednik odbora slovenskih dobaviteljev Agrokorju. »Mi še vedno računamo na to, da bomo dobili svoje terjatve za nazaj, torej tiste pred 10. aprilom letos, poplačane, trenutno poslovanje s Konzumom poteka normalno,« nam je povedal pravi Krivec.

Hrvaški ekonomist Damir Novotny že vse od začetka krize v Agrokorju svari, da brez odpisa vsaj dela terjatev upnikov, tudi dobaviteljev, Agrokorja ne bo mogoče rešiti. V zadnjem času pa je Novotny svoje napovedi še zaostril, po njegovi oceni bo treba odpisati vsaj polovico starih terjatev, na preostanek pa bodo dobavitelji morali čakati razmeroma dolgo časa.

Celjske mesnine vztrajajo na Agrokorjevem vlaku

Čez natančno en teden se bo iztekel rok, do katerega morajo dobavitelji Agrokorja podpisati izjavo, s katero pristopajo h krovnemu sporazumu o financiranju Agrokorja. To pomeni, da bodo dobavitelji, ki imajo še odprte terjatve do Agrokorja, tudi v prihodnje svojemu prezadolženemu kupcu dobavljali nespremenjeno količino in kakovost blaga pod pogoji, ki so enaki najugodnejšim pogojem, veljavnim v zadnjega pol leta.

»Mi smo ta obrazec podpisali in ga poslali Agrokorju. Čeprav se zavedamo, da ta sporazum nikomur ne jamči ničesar, zainteresirani smo, da ostanemo zraven. Kolikor vem, podobno razmišljajo tudi drugi slovenski dobavitelji,« nam je povedal Krivec. Izrazil je upanje, da bo Agrokor tokrat prečistil vrste svojih dobaviteljev in ohranil tiste, ki so gospodarsko logični, saj je podjetje poslovanje po kakršnikoli drugi logiki pripeljalo v sedanje škripce.

Čakajoč prenos bosanskega Konzuma na Mercator

Odločitev o prenosu Konzumovih trgovin v Bosni in Hercegovini nazaj pod okrilje Mercatorja se je zavlekla bolj, kot je bilo prvotno pričakovati. Krivec kot dobavitelj Agrokorja in pomemben dobavitelj Mercatorja upa, da je to zato, ker so ključni možje v Agrokorju spoznali, da je takšna poteza v korist Mercatorju.

»Kot dobavitelj seveda podpiram prenos trgovin v Bosni in Hercegovini na Mercator, če to s seboj ne prinese tudi prenosa Konzumovih finančnih obveznosti na Mercator v BiH. Prenos trgovin brez prenosa obveznosti bi bila po moji oceni odlična poteza za Mercator in pridobitev za dobavitelje. Ni pa nujno, da to ustreza tudi Agrokorju,« dodaja Krivec.