Koper – Upravi in nadzorniki Luke Koper in Intereurope, drugi primorski gospodarstveniki in predstavniki sindikatov Luke Koper in Intereurope so dali ministru za promet Patricku Vlačiču in Igorju Hribarju, generalnemu sekretarju Slovenskih železnic in sekretarju usmerjevalnega odbora nastajajočega holdinga, jasno vedeti, da s holdingom ne soglašajo in da ga ne bodo podprli.
Nadzorniki obeh koprskih logistov so po dolgi in temeljiti razpravi menili, da holding pomeni nevarnost za poslovanje obeh njihovih podjetij. Minister Vlačič je po dveh sestankih s sindikati in po sestanku na Primorski gospodarski zbornici v Kopru dejal: »Bistveni cilj mojega obiska v Kopru je bil, da predstavnike sindikatov in gospodarstvenike povabim na konferenco, ki bo 13. septembra na Brdu pri Kranju. Rad bi, da tam poveste svoje mnenje in da z izkušnjami prispevate k temu projektu; da bo, če se bo uresničil, dober.«
Na vprašanje Dela, ali bo vlada nadaljevala projekt povezovanja v holding kljub nasprotovanju nadzornikov obeh družb, je Vlačič odgovoril: »Predvsem pričakujem, da se bo o projektu govorilo na konferenci, ker zdaj še nastaja. Na konferenci bo zamisel prvič predstavljena. Tam naj se o tem pogovorijo povabljeni strokovnjaki, predstavniki slovenske akademske sfere, gospodarstva in vsi drugi vabljeni. Pomisleki so številni. Od tega, da se odpira vprašanje pristaniške uprave, do tega, da država doslej ni naredila domače naloge zlasti pri infrastrukturi, s čimer se strinjam,« je dejal Vlačič.
»Prečrtani« strokovnjaki
Minister je odgovoril, da so se za lokacijo konference na Brdu (sprva je bila mišljena v Kopru) odločili predvsem iz logističnih razlogov in da ne držijo govorice, po katerih naj bi Hartmut Mehdorn skrbno črtal s seznama vabljenih tiste strokovnjake, ki bi lahko nasprotovali njegovi zamisli. Mi pa imamo zanesljivo informacijo, da je Mehdorn črtal najvišje predstavnike z evropskega generalnega direktorata za konkurenčnost in pomorske strokovnjake ter namesto njih zagotovil »največje strokovnjake« s področja železniškega prevoza.
Po neuradnih informacijah iz dveh virov je Patrick Vlačič po tem, ko je videl, da na zaprti seji z gospodarstveniki na gospodarski zbornici v Kopru enotno nasprotujejo zamisli, izjavil: »Če se izkaže, da holding ni primerna oblika sodelovanja, nikakor ne nameravam vztrajati in biti grobar primorskega logističnega gospodarstva.«
Odklonilno stališče
Uprava in nadzorniki Luke Koper so sprejeli enotno stališče, da na podlagi doslej predstavljenih gradiv in znanih dejstev o SLH ne morejo podpreti predlaganega projekta. »Predlogi tujih svetovalcev namreč ne odgovarjajo na vprašanja, ki so ključna za Luko Koper, kot na primer, nevtralnost pristanišča, koncesijsko razmerje z državo, protimonopolna zakonodaja in podobno. Predlogi ne dajejo odgovorov niti glede predvidenih sinergij, ki temeljijo zgolj na potencialnih poslih, medtem ko finančnih sinergij sploh ni pričakovati,« so zapisali v svojem odklonilnem stališču najodgovornejši v Luki Koper.
Iz tiskane izdaje Dela.