Socialni partnerji neenotni glede reševanja problematike energetsko intenzivnih podjetij

Socialni partnerji so razpravljali o plačevanju okoljskih prispevkov energetsko intenzivnih podjetij. Sindikati in obrtniki poudarjajo, da bremena ne gre valiti na mala podjetja in gospodinjstva.

Objavljeno
12. junij 2015 14.01
mpi*Semolic
E.R., gospodarstvo
E.R., gospodarstvo
Ljubljana - Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je za STA dejal, da seveda nimajo nič proti, če se velikim energetskim porabnikom olajša delo. »Vendar ne na račun ostalega gospodarstva. Za ostalo gospodarstvo, pa tudi gospodinjstva, bo to zagotovo predstavljalo dodatno obremenitev,« je poudaril.

Podobno stališče so zavzeli tudi sindikati. Po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča se strinjajo, da je treba energetsko intenzivnim podjetjem omogočiti poslovanje, saj gre za veliko delovnih mest. »Toda nasprotujemo temu, da bi večino teh problemov prevalili na gospodinjstva,« je dodal.

S kolegoma pa se ne strinja Goran Novković iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki trdi, da bi sprememba le malo vplivala na druga podjetja.

»Menimo, da je uredbo preprosto treba sprejeti, saj z njo strukturo bremen za spodbujanje obnovljivih virov energije prilagajamo ostalim evropskim državam. V nasprotnem primeru bodo energetsko intenzivna podjetja, ki so jim bila v preteklosti naložena velika bremena, v neugodnem položaju. To lahko ogrozi razvoj in lahko pripelje tudi do odpuščanj,« je prepričan Novković.

Shema za subvencioniranje obnovljivih virov energije se sooča s premalo sredstvi, zato je vlada pripravila predlog, po katerem bi se v njo steklo več sredstev. Ta naj bi se povečala za 20 milijonov evrov, v shemo pa bodo po predlogu več prispevala gospodinjstva, manj pa energetsko intenzivna podjetja. Ta so namreč že pred časom glasno opozarjala, da bi povečanje te obremenitve močno škodilo njihovi konkurenčnosti.

Takšno ureditev predvideva spremenjena uredba o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, ki jo je za sprejem na vladi pripravilo ministrstvo za infrastrukturo.