Delodajalec ne sme lagati o izplačilih plače in davkih

Novogoričanka je od delodajalca v šestih mesecih dobila le tri obvestila o plači. Skrbi jo, da bo morala doplačati dohodnino.

Objavljeno
05. marec 2015 19.03
rsi_MNENJA/SOBOTNA
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Novogoričanko, ki je bila lani šest mesecev za določen čas zaposlena pri lastniku lokala s hitro prehrano, zdaj skrbi, kaj bo videla v informativnem izračunu dohodnine za leto 2014. Od delodajalca, pravi, je v tem obdobju dobila le tri plačilne liste. Poleg tega ji je vsakokrat izplačal manj denarja, kot je prikazal pri obračunu plače na plačilni listi.

 

Družba, pri kateri je bila lani pol leta zaposlena Novogoričanka, ki prosi, naj je ne omenjamo z imenom, je zdaj že na javnem seznamu davčnih dolžnikov pri finančni upravi in tudi na seznamu z delodajalci nepredlagatelji – ti zamujajo s poročili o izplačanih plačah in obveznih dajatvah zanje. Na februarskem seznamu nepredlagateljev pri finančni upravi so izplačevalci, ki še niso oddali tako imenovanih REK-obrazcev za lanski november. Po besedah sogovornice so njeni sodelavci že lani sami ugotovili, da jim družba prispevkov ne plačuje, in sicer so to preverili na davčnem uradu.

Furs: V izračunu bodo podatki delodajalca

Novogoričanka je bila v družbi za določen čas zaposlena o maja do novembra lani. Pravi, da je od delodajalca zaman zahtevala, naj ji plačilne liste izroči tudi za mesece, ko tega ni naredil sam: tako zdaj hrani tri plačilne liste, skrbi pa ji povzroča informativni izračun dohodnine, ki se bliža. Boji se, da bo doplačal dohodnino za zneske, ki jih ni nikoli videla.

Za finančno upravo (Furs) ni dvoma, kaj bo pri zavezanki, naši Novogoričanki, upoštevala kot njen dohodek iz šestmesečnega obdobja pri nevestnem delodajalcu, če bo zanjo sestavila informativni izračun za preteklo leto. »Informativne izračune dohodnine bomo pripravili s podatki, ki jih dobimo od izplačevalcev na REK-obrazcih. Zavezanec ima pozneje možnost, da izračunu ugovarja, če se s podatki ne strinja ali so napačni. Delodajalec, ki je plačnik davka, mora ob vsakem izplačilu po sistemu eDavki oddati REK-obrazec, na katerem prikaže vse podatke o izplačanem dohodku,« nam odgovarjajo iz generalnega finančnega urada.

Pri takšnih ugovorih bo finančna uprava preverila podatke tudi pri delodajalcu in ga pozvala, naj REK-obrazec popravi, če bo ugotovila neskladje.

Ne sme navajati izplačil, ki jih ni bilo

Na finančno upravo se od 1. januarja 2009 po sistemu eDavki stekajo tako imenovani mesečni individualni REK-obrazi, na katerih ji izplačevalci za vsakega zaposlenega posebej poročajo, koliko plače in dajatev so pri njem obračunali. »REK-obrazec vsebuje vse podatke o identifikaciji plačnika davka in prejemnika dohodka ter podatke, ki so nujni za pravilno določitev davčnih obveznosti – akontacije dohodnine in prispevkov za socialno varnost,« pojasnjujejo na finančni upravi.

Delodajalec v mesečnih poročilih finančni upravi za posamezne prejemnike seveda ne sme navajati podatkov o izplačilih, ki jih ni bilo, tako kot izplačil ne sme prikrivati, poudarjajo nadzorniki: »S podpisom REK-obrazca ob oddaji po sistemu eDavki potrdi resničnost podatkov, ki so prikazani.«

Novogoričanka, o kateri pišemo, ni ukrepala proti delodajalcu, ko je ugotovila, da je nakazilo na bančni račun manjše od zneska na plačilni listi. »Nespoštovanje obveznosti pri izplačilu plač spada predvsem med kršitve delovnopravne zakonodaje, zato finančna uprava podatke o delodajalcih, za katere ugotovi te kršitve, posreduje inšpektoratu za delo,« poudarjajo na finančni upravi. V njeni pristojnosti pa je, da od delodajalca, ki ne odda mesečnega obračuna, v kontrolnem postopku zahteva, naj odda REK-obrazce: »Prav tako poročila zahteva od delodajalca, če ne odda REK-obrazca o izplačilu plač za vse zaposlene, ampak le za nekatere.«

Pri tem si pomaga s podatki zavoda za zdravstveno zavarovanje, iz katerih ugotovi, koliko zaposlenih je vključenih v zdravstveno zavarovanje.

Če ne izplača plače, 
ne odda poročila

Po zagotovilih finančne uprave so njeni inšpektorji osredotočeni prav na nadzor pri zavezancih, ki sami ne oddajo obračunov prispevkov, saj tako obveznost za plačilo tudi ni izkazana v davčnem knjigovodstvu: »Glede na veljavno ureditev je obveznost obračuna prispevkov vezana na opravljeno izplačilo plače oziroma drugega prejemka. Kadar finančni inšpektorji ugotovijo, da delodajalec zaposlenim res ni izplačal plač, pa mu tudi REK-obrazcev ni treba oddati in ne plačati socialnih prispevkov.«

Po področnih zakonih mesečni obračun prispevkov za delodajalca namreč ni obvezen, če plače dejansko niso bile izplačane, dodajajo nadzorniki. Podatke o teh delodajalcih finančna uprava odstopi inšpektoratu za delo, ki nadzoruje izvajanje zakona o delovnih razmerjih. Ta določa, da mora delodajalec plačo izplačati najpozneje v osemnajstih dneh po preteku plačilnega obdobja, ki ne sme biti daljše od enega meseca.

Finančni inšpektorji med nadzorom odkrijejo tudi delodajalce, ki so izplačali le neto plače – od njih zahtevajo še plačilo prispevkov in akontacije dohodnine.

Zaposleni prvi opazijo nepravilnosti

»Vsem zaposlenim, ki prejemajo plačo v gotovini ali sumijo na nepravilnosti pri plačevanju obveznih prispevkov, svetujemo, naj finančni upravi to čim prej sporočijo. Zaposleni imajo namreč prvi in zelo zgoden stik z nepravilnostmi na tem področju – če bodo o njih pravočasno obvestili finančno upravo, bo ta imela več možnosti za ukrepanje. Upoštevajo naj, da lahko delodajalci in njihovi odgovorni po določenem času ostanejo brez premoženja, iz katerega bi bilo mogoče izterjati obveznosti,« poudarjajo v generalnem finančnem uradu.

Na papirju torej ni nobenega dvoma: delodajalec je dolžan obračunavati prispevke za socialno varnost ter finančni upravi najpozneje na dan izplačila oddati obračun prispevkov in akontacije dohodnine na REK-obrazcih. Na dan izplačila plač mora poravnati tudi obvezne dajatve.

Podatke mora dati 
tudi delavec

Inšpektorji zahtevajo od delodajalca, naj plača tudi prispevke in akontacijo dohodnine, kadar med nadzorom ugotovijo, da je plače izplačal, ni pa oddal obračunov na REK-obrazcih in plačal obveznih dajatev: »Če delodajalec davkov in prispevkov ne plača v roku, pri njem začnemo postopek izterjave.«

Med davčnim nadzorom inšpektorji in kontrolorji preverjajo »vsa dejstva in okoliščine o izplačilih prejemkov«. Podatke zbirajo pri delodajalcih in tudi pri zaposlenih: »Od zaposlenih zahtevajo, na pripravijo dokumente v zvezi z izplačanimi prejemki iz delovnega razmerja. Delavec je dolžan najmanj pet let hraniti dokumentacijo, ki vpliva na njegovo davčno obveznost. To dokumentacijo in podatke, s katerimi razpolaga, mora zagotoviti finančni upravi, če jih zahteva.«

Furs sam ne more vedeti, ali so plače res izplačali

Finančna uprava v svojih zbirkah nima podatkov, iz katerih bi lahko sama ugotovila, ali je delodajalec res izplačal plačo, kakršno je prikazal na mesečnem poročilu, poudarjajo na finančni upravi: »Zato morajo inšpektorji opraviti nadzor, med katerim preverijo, ali so bile plače izplačane ali ne.«

Pri tem jih zanimajo poslovne knjige, nakazila prek transakcijskih računov, pregled gotovinskega poslovanja, pridobivanje informacij od delavcev. V davčnih inšpekcijskih nadzorih v večini primerov ugotavljajo, da so delodajalci izplačali plače zaposlenim, a niso oddali obračunov za akontacijo dohodnine in socialne prispevke, dodajajo v generalnem davčnem uradu. »To tudi pomeni, da zanje niso bili plačani prispevki za socialno varnost in akontacije dohodnine,« poudarjajo inšpektorji.