Delovanje med svežimi glavami je za podjetje dodana vrednost

Letrika Lab odprla prostore na fakulteti za elektrotehniko.

Objavljeno
19. marec 2015 15.48
Mojca Finc
Mojca Finc

Študentje ljubljanske fakultete­ za elektrotehniko so dobili­ novo priložnost za povezovanje­ z industrijo. V njihove prostore se je preselilo­ šempetrsko podjetje Letrika Lab. »Delovati na fakulteti pomeni za podjetja dodano vrednost, ker so tako v neposrednem stiku s študenti, mladimi perspektivnimi kadri. Zato si tudi želijo biti med nami,« je povedal dekan fakultete Igor Papič.

Ko se je s Tržaške ceste 25 v Rožno dolino preselila fakulteta za računalništvo in informatiko, se je na fakulteti za elektrotehniko sprostilo približno 2000 kvadratnih metrov površine. »Obnovili smo del teh prostorov in kakšnih 700 kvadratnih metrov ponudili v najem. Zdaj pri nas domuje šest podjetij,« je razkril Papič, dekan fakultete – ta se ponaša s približno 11.000 diplomanti –, in dodal, da si želijo več takšnih sodelovanj.

Zadnja se je na fakulteti naselila Letrika Lab, odcepljeno podjetje Letrike. Slednja zaposluje približno 2500 ljudi, svoje izdelke izvaža in prodaja v 48 državah, lani je prodala za 240 milijonov evrov izdelkov. Njena največja tovarna je na Kitajskem, deluje pa tudi v Belorusiji, BiH, Braziliji in Indiji.

Letrika Lab, šempetrsko podjetje, ki sodeluje s fakulteto od leta 2008, si prizadeva tesneje povezati študente in industrijo ter krepiti sodelovanje s katedrama za mehatroniko in mikroelektronske tehnologije. »Namen novih prostorov je pridobiti diplomante s področja naravoslovja in tehnike, ki se že med študijem povezujejo z industrijo, širitev kompetenc podjetja, povezovanje raziskovalcev na področju avtomobilistične elektronike in mehatronike ter vzgajanje novih vrhunskih kadrov kot temelja za razvoj podjetja,« je poudaril direktor Letrike Lab Robert Žerjal in dodal, da bodo v razvojne projekte, ki so povezani s študijskimi programi, vsako leto vključili od osem do deset študentov višjih ­letnikov.

Kakšne možnosti imajo za zaposlitev? »V svoji ekipi si želimo visoko strokovne in motivirane ljudi. Že nekaj časa sodelujemo z doktorskimi študenti, ki za nas opravljajo posamezne razvojne naloge. Kar zadeva zaposlitve, je vsekakor lažje, če študenta spoznamo že med študijem,« je dejal Žerjal.

Pričakujejo samoiniciativnost in multifunkcionalnost

Od novih sodelavcev pri Letriki Lab pričakujejo samoiniciativnost in multifunkcionalnost. »V naših prostorih na fakulteti se bodo povezovali študentje s področja močnostne elektronike, mikroelektronike, mehatronike in drugih vej, kajti mehatronika, ki jo razvijamo v podjetju, pomeni združevanje več disciplin,« je Žerjal razmišljal o pridobivanju dodatnega znanja za študente, ki jih industrija potrebuje.

Ima morda podatek, za koliko inovacij so študentje poskrbeli v podjetju? »Bilo jih je veliko, vendar ne na ravni patentov,« je odgovoril. Eden takih, ki so ga v podjetju že zaposlili, je Jurij Podržaj. Ukvarjal se je z raziskavami in razvojem inovativne zasnove močnostnega krmilnika ter industrializacijo v okolju Letrike. Službo je dobil po končanem doktoratu.

Letrika Lab si bo prizadevala za sodelovanje s fakulteto pri projektih s kompleksnimi in obsežnimi industrijskimi izzivi s področij močnostne elektronike, mehatronike, električnih pogonov in mikroelektronike. Študentje bodo sodelovali tudi pri bazičnih raziskavah s področij novih tehnologij in materialov, novih pristopov in konceptov ter novih algoritmov.

Vodstvo verjame, da bo sodelovanje prineslo tudi dobro promocijo slovenske znanosti in povečanje ugleda fakultete ter njenih strokovnjakov v svetovnem merilu. Med nove sodelovalne izzive spadajo še naloge, povezane z vključevanjem v multinacionalko Mahle, s čimer bi povečali zanimanje za razvoj novih izdelkov in tehnologij ter svojo prisotnost na trgu.

Osemdeset kvadratnih metrov, ki jih je Letrika Lab najela na fakulteti, s poslovnega vidika ni veliko, je povedal predsednik uprave Letrike Edvin Sever: »Je pa pomembna simbolična nadgradnja dosedanjega sodelovanja.«