Detektivi opravijo okrog 15 kontrol bolniških mesečno

Nadzor delodajalcev: ločijo med rutinsko kontrolo in nadzorom delavcev na bolniški.

Objavljeno
21. maj 2015 17.55
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana - Delodajalci v primerih sumov zlorab bolniških najamejo detektive, ki preverjajo delavce v njihovi odsotnosti z dela. Kot je povedala vodja detektivske agencije RAF Karmen Novak, se podjetja nanje obračajo tudi z zahtevami po rutinskih kontrolah bolniških dopustov delavcev. V njihovi agenciji na mesec sklenejo okrog 15 tovrstnih pogodb z delodajalci.

Za nadzor bolniških, ki trajajo dlje od 30 dni je pristojna zdravstvena zavarovalnica, ki ima v ta namen zaposlena dva inšpektorja. Lani sta opravila nadzor pri 2108 zavarovancih, pri katerih sta odkrila 148 kršitev.

»Za rutinske kontrole bolniških ni pravil, nadzori bolniških v primerih, ko delodajalec že sumi na zlorabo, pa so najpogostejši pred ali po daljših praznikih, v času sezonskih del na kmetiji in v času, ko ljudje odhajajo na dopuste. Običajno gre za primere, ko zaposleni niso planirali dopusta,« je pojasnila Novakova.

Detektivi ločijo med nadzorom in rutinsko kontrolo bolniške. Pri slednjih gre zgolj za rutinski postopek obiska na domu, kjer detektiv v pogovoru z delavcem na bolniški ugotavlja, ali se delavec drži navodil zdravljenja. »Delodajalec z nami sklene pogodbo, pove, na katerem naslovu bi se moral nahajati delavec in prosi, če preverimo, ali je delavec v resnici na tem naslovu, se obnaša v skladu s predvidenim zdravljenjem, ipd. Če delavca ne dobimo doma, mu pustimo obvestilo, da se nam oglasi in ga prosimo, da pojasni, kje je bil, kdaj ima nadaljne kontrole pri zdravniku, itd. Če smo delavca obiskali ravno v času, ko je bil pri zdravniku, na fizioterapiji, v lekarni, ipd., lahko to izkaže s potrdilom zdravnika oziroma računom za zdravila, na katerem je datum in čas nakupa zdravil,« pove Novakova.

Detektiv se je ob obisku na domu dolžan legitimirati s svojo detektivsko izkaznico in povedati razlog obiska. Delavec detektiva ni dolžan spustiti v stanovanje, prav tako ni dolžan odgovarjati na njegova vprašanja, opisuje Novakova, ki je doslej opravila že okrog 200 kontrol bolniških na domu in ima zato različne izkušnje, kako na obisk detektiva odreagirajo nadzorovani delavci. »Večina se obnaša korektno in je pripravljena odgovarjati na naša rutinska vprašanja o tem, kakšno je predpisano zdravljenje in kdaj se bo delavec vrnil na delo. Včasih se zgodi, da delavci nočejo odgovarjati na vprašanja in v tem primeru o tem poročamo delodajalcu v končnem poročilu.

Diagnoza ne, potek zdravljenja da

Zdravnik je ob postavitvi diagnoze delavcu dolžan dati navodilo, kako naj se zdravi v času bolniške, delavec pa je ta navodila dolžan spoštovati. V nasprotju z diagnozo ima delodajalec pravico vedeti za ta navodila in za potek zdravljenja, prav tako ima pravico biti seznanjen na katerem naslovui se bo nahajal delavec na bolniški. V primerih samskih ljudi se pogosto zgodi, da v času bolezni odidejo k svojcem, ker potrebujejo nego. V tem primeru morajo delodajalcu sporočiti spremembo naslova.

»V primerih, ko delodajalci sumijo, da gre za zlorabo bolniške, z nami podpišejo pogodbo o nadzoru. V tem primeru z nadzorovanim delavcem sploh ne pridemo v stik, ampak ga opazujemo iz okolice in o njegovem gibanju med bolniško zbiramo različne informacije. Včasih govorimo tudi s sosedi in drugimi pričami, ki nam lahko potrdijo ali ovržejo sum, da je delavec kršil bolniški stalež. Ne zgodi se tako redko, da zalotimo delavce, ki med bolniško delajo na kmetiji, opravljajo pridobitno dejavnost, so na morju, na smučanju, ali na daljšem obisku pri sorodnikih. Kršitev je še hujša, če zapustijo državo in iz različnih vzrokov odidejo v tujino.«

Kontrole in nadzore bolniških dopustov pri detektivski agenciji RAF naročajo majhna in velika podjetja; v tem primeru ni pravil, pravi Novakova. V zadnjem času jih ni bistveno več kot pred leti, število nadzorov se poveča le v času dopustov in sezonskih del. V Sloveniji je trenutno okrog 80 aktivnih detektivov, ki imajo licenco za opravljanje tovrstnega dela in dela je dovolj za vse. Kaj pa zaslužek? Rutinska kontrola bolniške stane delodajalca okrog 70 evrov, cena nadzora delavca pa je odvisna od količine detektivovega dela.