Intervencija gasilcev rešuje upokojevanje

Beneficirana doba: Takoj po izteku poklicne pokojnine sledi starostna upokojitev.

Objavljeno
25. februar 2015 21.45
Gasilci/Postojna
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Prejšnji teden sta ministrstvo za delo in zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) sindikatu poklicnih gasilcev poslala pisno zagotovilo, da se bodo vsi gasilci po izteku poklicne upokojitve lahko starostno upokojili. Problem je nastal, ko je Kad ugotovil, da se zavarovanci z mešanim stažem, ki so del zavarovalne dobe pridobili v času prejšnjega zakona, po izteku poklicne pokojnine ne bodo mogli starostno upokojiti.

Nekateri bi v tem vmesnem času, ki bi v posameznih primerih trajal od pet mesecev do več let, ostali brez pokojnine in brez statusa. Trenutno je po novem zakonu poklicno upokojenih 45 upokojencev, marca se bodo na novo upokojili še štirje.

»Problem ni le stvar poklicnih gasilcev, ampak vseh poklicev, ki imajo priznano dodano dobo in so bili v zavarovanje vključeni že pred letom 2001, gasilci so le prvi, ki so nanj opozorili,« je pojasnila Anja Strojin Štampar iz Kada, ki je nosilec sistema poklicnega zavarovanja. Tako imenovani »mešanci«, ki so del pokojninskega obdobja preživeli v sistemu beneficirane delovne dobe, del pa v novem sistemu od leta 2001, so zdaj tik pred upokojitvijo. Ko so zaprosili za informacije, kdaj bi se lahko poklicno upokojili, so na Kadu ugotovili, da se podatki Zpiza o tem, kdaj bodo izpolnili pogoje za starostno upokojitev in podatki Kada precej razlikujejo. Posledično bi pri mnogih med koncem poklicne in začetkom starostne pokojnine nastala časovna vrzel, v kateri ne bi imeli pravice do statusa upokojenca.

Na Kadu so povedali, da so se na Zpizu samovoljno odločili, da ne bodo upoštevali določbe v pokojninskem zakonu, ki jasno določa, da v primerih poklicnih upokojencev, pri katerih so datumi različni, začetek starostne upokojitve določa datum prenehanja poklicne upokojitve. »Ko smo lani poleti to ugotovili, smo Zpiz zaprosili, naj nam potrdijo, da ljudje ne bodo ostali brez statusa. Na Zpizu so našo prošnjo ignorirali, zato smo jim oktobra poslali še en dopis. Medtem smo čakali z izračuni, saj nismo želeli, da bi prizadeti problem reševali po tem, ko bi bili že upokojeni.« O zapletu so obvestili tudi ministrstvo za delo, na katerega so pritisnili tudi v sindikatu poklicnih gasilcev, ki so od njih in Zpiza zahtevali pisno zagotovilo, da bodo problem uredili.

Pravilna je Kadova interpretacija zakona

Na Zpizu, kjer so očitno odgovorni za še enega v vrsti zapletov, povezanih s poklicnim upokojevanjem, so nam pojasnili, da je vzrok za to nejasno napisan zakon, ki za starostno upokojevanje predvideva izjeme za zavarovance, ki so upravičeni do poklicnega upokojevanja. Po besedah direktorja Zpiza Marijana Papeža zakon te izjeme ne opredeljuje dovolj jasno, zato je zavod po intervenciji poklicnih gasilcev za mnenje zaprosil ministrstvo za delo. Na ministrstvu so bili jasni: pravilna je Kadova interpretacija zakona. V primerih poklicnih upokojencev, kjer se datumi poklicne in starostne upokojitve razlikujejo, velja za starostno upokojitev datum prenehanja prejemanja poklicne pokojnine. To ne velja le za gasilce, ampak za vse »beneficirane« poklice. S tem na ministrstvu še zdaleč niso rešili vseh problemov, povezanih s poklicnim upokojevanjem. Še vedno ni jasno, kaj bo z zavarovanci, ki imajo na svojih računih primanjkljaj sredstev, kaj bo s prisilno izterjavo neplačanih prispevkov in kdo bo izvajal inšpekcijski nadzor.