Jaz, prekarka: Tina, raziskovalka

Prekarni status ima še neko slabo stran − med sodelavci ustvarja nezdravo konkurenco.

Objavljeno
16. januar 2015 20.35
Ljubljana 21.11.2012 - Studentje na FDV-ju.foto:Blaz Samec/DELO
Tina, raziskovalka
Tina, raziskovalka

Kot asistentka prek avtorske pogodbe opravljam manjše število pedagoških ur, za manjši odstotek sem zaposlena kot raziskovalka, obenem pa sem v postopku pridobivanja statusa samozaposlenega v kulturi, prek katerega se bom večinsko zaposlila.

Tak status ni bil moja osebna odločitev, temveč bolj splet okoliščin. Po izteku statusa mlade raziskovalke na oddelku ni bilo prostega delovnega mesta, kjer bi me lahko polno zaposlili. Z minimalnimi urami so me vključili v raziskovalno skupino kot raziskovalko, kar mi zagotavlja redni, a minimalen mesečni dohodek, vendar pa mi omogoča ugodnosti, kot so brezplačno opravljanje habilitacijskega postopka, prijavo na različne štipendije, projekte itd., in tako ohranja vsaj malo možnosti, da bi lahko ostala v akademskih vodah. Da pokrijem glavnino stroškov, delam na različnih projektih, ki jih prijavljam v sodelovanju s kolegi iz nevladnih organizacij.

Moj trenutni položaj je kljub izredno zanimivemu in pestremu delu zelo nespodbuden. Nenehno iskanje možnosti, prijave na različne razpise in držanje pesti, da se bo proti koncu meseca kaj nabralo, deluje izredno demotivacijsko za samo strokovno delo. K temu pripomore še splošno nezadovoljstvo in nesuverenost, ki jo poraja opisan položaj.

Prekarni status močno vpliva na moje življenje. Najprej pozitivna stran, ki kljub vsemu obstaja, in sicer da delam večinoma od doma, da si sama določam urnik in način dela. A negativna žal pretehta − neredni in nizki dohodki, občutek negotovosti in preobremenjenost. Prekarno delo je delo z nizko in neredno plačo. Je delo, ki zahteva dolžnosti polnozaposlenega delavca, a obenem ne nosi ugodnosti takšne zaposlitve.

Predvsem mlajši kolegi okrog mene so v podobnem položaju. O tem se pogovarjamo in iščemo rešitve, a najpogosteje ostane bolj pri »teoretiziranju«. Prekarni status ima namreč še neko slabo stran − med sodelavci ustvarja nezdravo konkurenco. Slej ko prej vsakega najbolj skrbi, kako bo sam prišel čim prej do projekta, do financiranja, do štipendije. 

Ime je na željo sogovornice spremenjeno.

*****

Vabljeni k razpravi

Ste prekarni delavec? Vas skrbi, da boste to postali? Pod kakšnimi pogoji delajo vaši bližnji? Zaupajte nam svoja stališča, izkušnje in potencialne rešitve. Pošljite nam jih na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. in sodelujte v razpravi na naši spletni strani.