Most med študenti in gospodarstvom

Letrika Lab odslej domuje na Fakulteti za elektrotehniko. Cilj je povezovanje s študenti.

Objavljeno
04. marec 2015 20.37
Fakulteta za elektrotehniko (DBD)
Mojca Finc, Šport
Mojca Finc, Šport
Ljubljana − V zadnjem nadstropju Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani ima svoje prostore šest podjetij. Zadnje, ki se jim je s slavnostnim odprtjem prostorov na Tržaški cesti 25 pridružila včeraj, je šempetrska Letrika Lab. Gre za »spin off« podjetje Letrike; ta zaposluje približno 2500 ljudi, največja tovarna, ki jo ima, je na Kitajskem, deluje pa tudi v Belorusiji, BiH, Braziliji in Indiji. »Podjetja si želijo delovati na fakulteti, ker so tako v neposrednem stiku s študenti, mladimi perspektivnimi kadri. Ustvarjati na fakulteti zato zanje pomeni dodano vrednost,« je povedal Igor Papič, dekan fakultete, ki je od leta 1919, ko je začela delovati, pa vse do danes proizvedla približno 11.000 diplomantov.

Letrika Lab s fakulteto sicer sodeluje že od leta 2008. »Želimo si čim več takšnih sodelovanj tudi z drugimi,« je Papič poudaril pomembnost povezovanja študentov z gospodarstvom. Šempetrsko podjetje s tem korakom si prizadeva za tesnejše povezovanje študentov in gospodarstva ter krepi sodelovanje s katedrama za mehatroniko in mikroelektronske tehnologije. »Namen novih prostorov je pridobitev diplomantov s področja naravoslovja in tehnike, ki se že med študijem povezujejo z industrijo, širitev kompetenc podjetja, povezovanje raziskovalcev na področju avtomobilistične elektronike in mehatronike ter vzgajanje novih vrhunskih kadrov kot temelja za razvoj podjetja,« je poudaril Robert Žerjal, direktor Letrike Lab. »Osemdeset kvadratnih metrov s poslovnega vidika ni veliko, je pa pomembna simbolična nadgradnja dosedanjega sodelovanja,« pa je dodal Edvin Sever, predsednik uprave Letrika.

Letrika Lab si bo prizadevala za skupno sodelovanje s fakulteto pri projektih z zelo kompleksnimi in obsežnimi industrijskimi izzivi s področij močnostne elektronike, mehatornike, električnih pogonov in mikroelektronike. Študenti bodo sodelovali tudi pri bazičnih raziskavah s področij novih tehnologij in materialov, novih pristopov in konceptov ter novih algoritmov. Med nove izzive sodelovanje spadajo še naloge, povezane z vključevanjem skupine Letrika v multinacionalko Mahle, s čimer bi povečali zanimanje za razvoj novih izdelkov in novih tehnologij, s tem pa povečanje trga.