OZS predlaga obročno plačevanje prispevkov

V OZS menijo, da bi morali delodajalcem omogočiti odlog in obročno plačevanje pokojninskih prispevkov.

Objavljeno
17. oktober 2014 17.42
Branko Meh
E. R., gospodarstvo
E. R., gospodarstvo
Ljubljana − Na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta, ki mu prvič v njegovi zgodovini predseduje predstavnik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, predsednik OZS Branko Meh, so med drugim obravnavali problematiko neplačevanja prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

»V OZS ne podpiramo neplačevanja prispevkov, vendar je treba ločiti tiste, ki ne plačujejo prispevkov zaradi zlorab, in tiste, ki ne plačujejo prispevkov zaradi težke gospodarske situacije. Veliko malih obrtnikov in podjetnikov namreč v verigi izvajalcev na koncu ostane brez poplačila, kljub temu da so posel izpeljali. Namera delodajalcev, ki delavcem ne plačajo prispevkov, v večini primerov ni ogoljufati delavce, ampak preprosto nimajo dovolj sredstev za poplačilo vseh obveznosti. Država mora zato čim prej urediti plačilno nedisciplino,« je poudaril predsednik OZS Branko Meh.

V OZS v zvezi s to problematiko tudi menijo, da bi morali delodajalcem omogočiti odlog in obročno plačevanje prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, saj je bolje to, kot da gospodarski subjekt propade in se prispevki odpišejo zaradi neizterljivosti. Takšna rešitev je sicer v preteklosti že bila.

Po ZPIZ-1 in ZPIZ-2 se pokojninska doba delavcem prizna kljub neplačanim prispevkom, saj zadostujejo že obračunani prispevki, ne šteje pa se v njihovo pokojninsko osnovo. Medtem ko se espejem v tem primeru pokojninska doba ne prizna, saj morajo biti prispevki dejansko tudi plačani, kar OZS podpira.

Meh je na seji tudi opozoril, da po zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju delavci v primeru neplačevanja prispevkov niso prikrajšani za pravice iz naslova zdravstvenega zavarovanja, medtem ko so podjetniki  prikrajšani in si morajo sami plačati zdravstvene preglede. Dokaz, da marsikateri podjetnik težko plačuje prispevke, je tudi naraščajoče število obrtnikov in podjetnikov v zadnjih letih, ki zaradi pomanjkanja denarja ne morejo poravnati prispevkov za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje.

OZS meni, da imajo inšpekcijske službe vse vzvode za nadzor delodajalcev. Tisti, ki namenoma ne plačujejo prispevkov in jih inšpekcijske službe ne dobijo in ne kaznujejo, navsezadnje pomenijo tudi nelojalno konkurenco drugim poštenim podjetnikom.