Prenagljena računica

Vlada naj s širitvijo sistema vrednotnic počaka na konkretnejše rezultate.

Objavljeno
12. avgust 2015 18.11
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Vlada je z učinki novega sistema osebnega dopolnilnega dela (ODD), ki velja od začetka letošnjega leta, zadovoljna, manj so z njim zadovoljni uporabniki in naročniki, ki mu očitajo preveč zapletene administrativne postopke in dodatne stroške. Namen posvečuje sredstva, zato na resornem ministrstvu birokracijo in strošek upravičujejo z omejevanjem dela na črno, za analizo doseženih rezultatov na tem področju pa je po dobrih sedmih mesecih in polletnem prehodnem obdobju, ko vrednotnic vsem ni bilo treba kupovati, še prenagljeno. Razen tega je ODD le manjši del obsežne vladne kampanje za zajezitev sive ekonomije, ki v Sloveniji, v primerjavi s preostalo Evropo, ni zanemarljiv problem.

Edini način, ki za zdaj lahko pokaže učinek uvedbe novega sistema vrednotnic, je količina denarja, ki se je s plačilom socialnih prispevkov natekel v pokojninsko in zdravstveno blagajno. V tem delu se računica ne izide, saj je tega denarja precej manj, kot so znašali zagonski stroški uvedbe ODD.

Če bodo na ministrstvu za delo uresničili svoje napovedi, se bo seznam del, ki jih bomo v prihodnje lahko opravljali kot ODD precej podaljšal. Med drugim naj bi prek vrednotnic delali tudi vsi sezonski delavci v kmetijstvu.

Ker se število uporabnikov povečuje, vlada pa obljublja, da bo vrednotnice od jeseni mogoče kupovati tudi po spletu, obstaja velika verjetnost, da se bo bilanca spremenila, zato bi bilo z uresničevanjem napovedi o širitvi ODD na sezonske delavce – v poštev bodo prišli predvsem občasni delavci v kmetijstvu – smiselno počakati na oprijemljivejše rezultate.