Sindikati za izključitev dodatkov iz minimalke

Znesek minimalne plače je enak za vse delavce, ne glede na to, ali delajo v več izmenah, nočno delo, ob nedeljah in praznikih.

Objavljeno
15. januar 2015 13.13
jsu*protest sindikatov
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana − V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije zahtevajo redefinicijo minimalne plače, iz katere je treba izključiti nekatere dodatke, saj ustvarjajo neenakost med delavci, ki to plačo prejemajo in jih vse več postavlja na prag revščine.

Minimalno plačo v Sloveniji prejema od 45.000 do 50.000 zaposlenih, kar po besedah predsednika ZSSS Dušana Semoliča pomeni okoli 40.000 družin, saj sta velikokrat oba starša prejemnika minimalne plače. Lani je minimalna plača znašala 789,15 evra bruto, kar je 603 evre neto brez uveljavljanja vzdrževanih družinskih članov. Prejemniki teh plač so zaposleni, ki delajo v najtežjih pogojih, težava pa je ta, da po definiciji minimalno plačo dobivajo vsi enako, ne glede na to, kako in koliko delajo. Bruto znesek je enak za delavce, ki delajo v eni ali pa v štirih izmenah, ki opravljajo nočno delo, nedeljsko delo ali imajo več let delovne dobe. Razlikuje se le doplačilo do minimalne plače.

Po besedah Majde Marolt iz sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije so pereč problem panoge, kjer ni kolektivne pogodbe, kot na primer zasebno varovanje, saj tam delavci niso upravičeni do dodatkov. Tako se na eni strani pojavlja izkoriščanje delavcev, na druga strani pa enormni zaslužki podjetij. Največ minimalnih plač je prav v zasebnem varovanju, kjer zaposleni v povprečju na mesec oddelajo veliko več ur, kot je povprečje za minimalno plačo.

V trgovini prejema 7176 delavcev minimalne plače. Kot pravi predsednica sindikata delavcev trgovine Vesna Stojanovič, je problem definicija minimalne plače, ki vsebuje vse dodatke, razen nadur, kar onemogoča nagrajevanje boljših delavcev. V tekstilni in usnjarskopredelovalni industriji od 9000 zaposlenih minimalno plačo prejema 1600 delavcev. Od teh jih okoli 250 redno dela nočno delo, saj gre za panogo, kjer nekatera podjetja strojev ne ustavljajo. Dodatek na nočno delo znaša največ 40 evrov na mesec.

»Kdor ima minimalno plačo, ne varčuje in ne pošilja denarja v davčne oaze,« je poudaril Semolič in dodal, da pričakujejo razumen proces spremembe minimalne plače. Ta naj bi bila letos višja za vsega 1,08 evra.