Slovenski delodajalci previdno optimistično o novih zaposlitvah

Glede na raziskavo Manpower 14 odstotkov poroča o povečanju števila zaposlenih, tri odstotke jih pričakuje upad.

Objavljeno
08. junij 2015 12.16
Posodobljeno
09. junij 2015 09.00
regent zaposlitveni sejem
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Glede na rezultate raziskave napovedi zaposlovanja Manpower, ki jo objavlja podjetje ManpowerGroup, slovenski delodajalci še vedno oddajajo previdno optimistične napovedi za prihajajoče četrtletje.

Med 621 slovenskimi delodajalci, ki so sodelovali v raziskavi, jih 14 odstotkov poroča o povečanju števila zaposlenih, tri odstotke jih pričakuje upad zaposlitvenih možnosti, 80 odstotkov pa ne pričakuje sprememb. Po sezonski prilagoditvi podatkov neto napoved zaposlovanja znaša dodatnih osem odstotkov.

V obdobju od julija do septembra ostajajo namere zaposlovanja relativno stabilne v letni primerjavi in nespremenjene v četrtletni primerjavi. Delodajalci v vseh desetih gospodarskih panogah poročajo o povečanju zaposlitvenih možnosti. V četrtletni primerjavi pričakujejo rast zaposlovanja v štirih od desetih zajetih gospodarskih panog, upad pa v petih, medtem ko letna primerjava v štirih od desetih gospodarskih panogah kaže na močnejše namere zaposlovanja, prav tako pa v štirih panogah pričakujejo oslabljene napovedi.

Največ bodo zaposlovali v trgovini na debelo

O najmočnejših namerah zaposlovanja poročajo delodajalci v panogi trgovine na debelo in drobno, medtem ko najostrejši upad na letni ravni pričakujejo v panogi preskrbe z elektriko, plinom in vodo, ki se bo v prihodnjem četrtletju soočala z najšibkejšim trgom delovne sile. Povečanje zaposlitvenih možnosti pričakujejo tudi v vseh štirih regijah, zajetih v raziskavo.

»Glede na rezultate predhodnega četrtletja in istega obdobja lani raziskava za obdobje prihodnjih treh mesecev podaja relativno stabilno in pozitivno napoved zaposlovanja, ki kaže na stabilizacijo in spodbudne zaposlitvene priložnosti,« pravi Rudi Čebulj, izvršni direktor družbe ManpowerGroup Slovenija. »Podobno kot v napovedih za drugo četrtletje delodajalci ponovno pričakujejo najmočnejši trg delovne sile v panogah trgovine na debelo in drobno ter transporta, logistike in komunikacij, s čimer poudarjajo trajen pomen sektorjev za slovenske iskalce zaposlitve.«

Povečanje zaposlitvenih možnosti v prihodnjih treh mesecih pričakujejo delodajalci v vseh desetih gospodarskih panogah. Najmočnejšo napoved zaposlovanja oddajajo delodajalci v panogi trgovine na debelo in drobno (+14 odstotkov) ter transporta, logistike in komunikacij (+13 odstotkov).

Najšibkejše napovedi so oddali v panogi preskrbe z elektriko, plinom in vodo

Medtem ko je napoved v panogi trgovine na debelo in drobno v četrtletni primerjavi za dve odstotni točki šibkejša, delodajalci v letni primerjavi napovedujejo izboljšanje za sedem odstotnih točk. Napoved za panogo transporta, logistike in komunikacij izenačuje najmočnejšo napoved od začetka izvajanja raziskave v prvem četrtletju 2011, kljub temu pa ostaja relativno stabilna tako v letni kakor v četrtletni primerjavi. Zmerno rast pričakujejo tudi delodajalci v panogah gradbeništva ter rudarstva in kamnin, kjer neto napoved zaposlovanja znaša povečanje za 11 odstotkov.

Za proizvodno panogo napovedujejo desetodstotkno povečanje, za panogo finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin pa petodstotno, in je najšibkejša od prvega četrtletja 2012. Najšibkejšo napoved zaposlovanja (+1 odstotek) od prvega četrtletja 2012 oddajajo tudi delodajalci v panogi preskrbe z elektriko, plinom in vodo. Neto napoved zaposlovanja v četrtletni primerjavi upade za dve odstotni točki, na letni ravni pa za osem odstotnih točk in kaže na največji padec.

Povečanje zaposlitev v vseh slovenskih regijah

Na regionalni ravni delodajalci napovedujejo povečanje zaposlitvenih možnosti v vseh štirih regijah. Najmočnejši trg delovne sile pričakujejo v Jugozahodni regiji, kjer delodajalci z neto napovedjo +12 odstotkov še vedno oddajajo najmočnejše rezultate vse od začetka izvajanja raziskave v prvem četrtletju 2011.

O močnih napovedih zaposlovanja poročajo tudi delodajalci v osrednji Sloveniji (+11 odstotkov), medtem ko delodajalci v jugovzhodni regiji napovedujejo zmerno rast zaposlitvenih možnosti z neto napovedjo +5 odstotkov, ki je za 2 odstotni točki nižja tako v četrtletni kot letni primerjavi.

V primerjavi z istim obdobjem lani se neto napoved v jugovzhodni in osrednji Sloveniji izboljša za 5 in 2 odstotni točki pri posamezni regiji, vendar rahlo upade v severovzhodni (za 3 odstotne točke). V severovzhodni regiji je napoved najšibkejša in znaša +2 odstotka.

Sodelujoči delodajalci so glede na velikost podjetja oziroma število zaposlenih razvrščeni v štiri skupine: mikro podjetja (manj kot 10 zaposlenih), mala podjetja (10-49), srednja podjetja (50-249) in velika podjetja z več kot 250 zaposlenimi.

V prihajajočem četrtletju povečanje zaposlitvenih možnosti pričakujejo delodajalci v vseh štirih skupinah. Najbolj optimistične načrte zaposlovanja imajo delodajalci v velikih podjetjih z neto napovedjo zaposlovanja +10 odstotkov. Sledijo mikro podjetja z napovedjo zaposlovanja +9 odstotkov, ki predstavlja dvig za 6 odstotnih točk v letni primerjavi. Ostali delodajalci poročajo o upadu zaposlitvenih možnosti na letni ravni. Napoved zaposlovanja v malih podjetjih znaša +5 odstotkov, v srednjih pa +2 odstotka.

Na globalni ravni najvišje napovedi na Tajvanu, Indiji, na Japonskem

Globalne napovedi za obdobje od julija do septembra so večinoma pozitivne, saj delodajalci v 40 od 42 držav nameravajo dodatno zaposlovati. Čeprav večina napovedi kaže na povečanje zaposlitvenih možnosti, se bodo te glede na rezultate nadaljevale z neenakomerno hitrostjo in bo zaposlitveni zagon nekoliko počasnejši tako v letni kot četrtletni primerjavi.

V četrtletni primerjavi višjo napoved zaposlovanja pričakujejo v 11 državah, nižjo pa v 22. V primerjavi z istim obdobjem lani pa o večjih namerah zaposlovanja poročajo v 15 državah, o šibkejših pa v 23. Najbolj optimistične napovedi oddajajo na Tajvanu, v Indiji, na Japonskem, v Hongkongu in Združenih državah Amerike. O najšibkejših in hkrati edinih negativnih napovedih za tretje četrtletje 2015 poročajo v Italiji in Braziliji.

Od 24 držav regije EMEA (Evropa, Bližnji vzhod in Afrika) so napovedi zaposlovanja za tretje četrtletje pozitivne v 23 državah.

V četrtletni primerjavi so napovedi močnejše v sedmih državah, šibkejše pa v desetih. Glede na isto obdobje lani pa delodajalci v enajstih državah poročajo o povečanju zaposlitvenih možnosti, medtem ko slabše napovedi oddajajo v desetih.

Najboljšo napoved so ponovno podali v Turčiji, ki ji sledita Izrael in Slovaška. V Turčiji lahko kljub upadu napovedi zaposlovanja na najšibkejšo raven od začetka izvajanja raziskave še vedno zaznamo optimizem med delodajalci.

V Italiji, ki ponovno oddaja negativne napovedi, so te najšibkejše tako v regiji kot globalno. Zaposlitvene možnosti v Nemčiji v naslednjih treh mesecih bodo stabilne z zmerno rastjo zaposlovanja v panogi finančnih in poslovnih storitev ter transporta, logistike in komunikacij. Delodajalci v proizvodni panogi v tej državi poročajo o vse bolj optimističnih namerah zaposlovanja, saj se je napoved nekoliko povišala že drugo četrtletje zapored.