Svetovna banka za več delavskih pravic

Svetovna banka bo od držav, ki bodo zaprosile za posojila, zahtevala, naj razširijo delavske pravice in zvišajo okoljevarstvene standarde.

Objavljeno
10. avgust 2015 19.01
mpi Mnenja
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Svetova banka je minuli teden predstavila osnutek novih družbenih in okoljskih pravil za financiranje razvojnih projektov 188 držav članic. Po pogovorih o spremembah, ki so trajala več let, so naredili korak naprej pri financiranju projektov, ki zadevajo varovanje okolja in skrb za najrevnejše prebivalce.

Mednarodna finančna ustanova, ki državam v razvoju omogoča finančno in tehnično pomoč za razvojne programe, ki zmanjšujejo revščino, bo od držav, ki bodo zaprosile za posojila, zahtevala, naj razširijo delavske pravice in zvišajo okoljevarstvene standarde.

Razvoj odvisen od infrastrukturnih projektov

Velik del gospodarskega razvoja posameznih držav je odvisen od stopnje razvoja javne infrastrukture, ki vpliva na boljšo kakovost življenja in omogoča večje gospodarske priložnosti. Z izboljšanjem teh osnovnih pogojev bi kmetom olajšali dostop do trga in razširili krog uporabnikov električne energije; razširili in olajšali bi dostop do virov pitne vode za številne prebivalce v državah v razvoju, kar bi močno zmanjšalo okužbe in omejilo prenose številnih nalezljivih bolezni, ki so vsak dan vzrok smrti več kot 1400 otrok po vsem svetu.

Vlade v državah v razvoju pogosto zaprosijo Svetovno banko za pomoč pri financiranju infrastrukturnih projektov, ki prispevajo k zmanjševanju revščine in izboljšanju življenjskih pogojev. Delo na investicijskih projektih temelji na doseganju večje zaščite najrevnejših in najbolj ranljivih prebivalcev ter na zmanjševanju škode, ki jo ljudje povzročamo okolju. Ti ukrepi od številnih vlad zahtevajo zadolževanje, v zameno za kredite pa morajo vlade zmanjšati predvsem tveganja za naraščanje socialnih neenakosti.