Upokojencem in delavcem ne bo bistveno bolje

Trg dela: usklajevanja pokojnin ne bo, tudi plače ne bodo občutno višje.

Objavljeno
26. december 2014 17.06
Starejši par na klopci v Ljubljani 15.oktobra 2013.
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Gospodarske napovedi obljubljajo obetavnejše leto 2015, zato smo se pozanimali, kako bomo Slovenci živeli v prihajajočem letu – koliko bomo zaslužili, kdaj se bomo lahko upokojili, kakšne bodo pokojnine in kakšne spremembe nas čakajo na trgu dela.

Študija plač, ki so jo naredili na Umarju za prihodnje leto, niti v zasebnem niti v javnem sektorju ne napoveduje bistvenih sprememb. Po njej bo realno zvišanje povprečne bruto plače v zasebnem sektorju v prihodnjih dveh letih podobno, kot je bilo letos.

V državnem sektorju, ki sestavlja glavnino javnega sektorja, jim je za zdaj uspelo uskladiti plačno politiko le za prihodnje leto. Varčevalne ukrepe so podaljšali še za leto dni, nekateri med njimi veljajo že od leta 2009. Zaradi javnofinančnih ciljev pričakujejo, da bo v prihodnjih letih v državnem sektorju prevladovala restriktivna plačna politika, zato bo rast povprečne bruto plače predvidoma zaostajala za rastjo plač v zasebnem sektorju. Na Umarju predvidevajo, da se bodo elementi plač, ki so bili v državnem sektorju v času krize odpravljeni ali zmanjšani, javnim uslužbencem le počasi in postopno vračali.

Redne uskladitve pokojnin ne bo

Redne uskladitve pokojnin v prihodnjem letu zaradi zakona o izvrševanju proračuna za leti 2014 in 2015 ne bo, obstaja pa možnost izredne uskladitve, so povedali na zadnji letošnji seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Zakon predvideva, da se eno leto po pozitivni rasti BDP ali v letu, ko je rast najnižje pokojninske osnove dve leti zaporedoma nižja od rasti cen življenjskih potrebščin, na predlog sveta zavoda in ob soglasju vlade opravi izredna uskladitev pokojnin. Če bodo izpolnjeni ti pogoji, bo svet zavoda prihodnje leto vladi poslal predlog o izredni uskladitvi pokojnin.

Novi pogoji upokojevanja

Od 1. januarja 2013 velja zakon, ki uvaja postopno višanje starosti in dobe v nekaterih primerih upokojevanja. V letu 2015 bo prvi pogoj za ženske, ki se jim starost zviša za štiri mesece, 58 let in osem mesecev ter 39 let pokojninske dobe brez dokupa, pri moških pa 59 let ter 40 pokojninske dobe brez dokupa. Pri drugih dveh pogojih se poveča starost za ženske za šest mesecev, kar pomeni 62 let in šest mesecev, pri moških pa 64 let in šest mesecev. Z novim letom se podaljšuje tudi obdobje, ki se upošteva za izračun pokojnine. Letos je to 20 najugodnejših zaporednih let od 1. januarja 1970, naslednje leto bo 21 let, nato pa se bo to obdobje postop­no povečalo na 24 let.