Delodajalci imajo mandat za izstop iz socialnega sporazuma

Če bosta vlada in parlament podprla zakon o spremembah minimalne plače Združenje delodajalcev napoveduje izstop iz socialnega sporazuma.

Objavljeno
22. september 2015 19.01
E. R., gospodarstvo
E. R., gospodarstvo
Ljubljana - Upravni odbor je na današnji seji odločil, da ima ZDS v primeru, da vlada in parlament podpreta zakon o spremembah minimalne plače mandat za izstop iz socialnega sporazuma.

Kot so zapisali v izjavi, je Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) od začetka pobude sindikalnih central v februarju letos opozarjalo, da takšno ravnanje sindikatov pomeni negiranje socialnega dialoga, kršitev sklenjenega socialnega sporazuma 2015-2016 in nespoštovanje konvencije 131 Mednarodne organizacije dela o minimalni plači.

»S takšnim ravnanjem sindikati, kot predstavniki vlade kršijo podpisano konvencijo št. 131 o minimalnih osebnih dohodkih, ki jasno opredeljuje vlogo obeh socialnih partnerjev - ne le sindikatov, tudi delodajalcev - v procesu določanja, spreminjanja in usklajevanja minimalne plače. Delodajalci pa smo že drugič izločeni iz procesa določanja minimalne plače. Prvič leta 2010, ko se je le-ta dvignila za skoraj četrtino,« so zapisali v izjavi.

Da je ureditev minimalne plače v skladu z mednarodnimi dokumenti, ki zavezujejo Slovenijo, predmet usklajevanja med socialnimi partnerji, ugotavljajo tudi sami sindikati v zadnjem odstavku prve točke predloga zakona, ki so ga vložili v parlament.

Bojkot ESS

ZDS in ostale delodajalske organizacije se izredne seje ESS, ki je bila sklicana za 21. september niso udeležile. Kot so zapisali je obravnava sindikalnega predloga o spremembah in dopolnitvah zakona o minimalni plači na ESS, ko je ta enostransko že vložen v proceduro v DZ in ima javno deklarirano podporo koalicije,  za gospodarstvo nesprejemljiva.

»Združenje delodajalcev Slovenije ne pristaja na navidezno obravnavo tako pomembne problematike, kot so spremembe minimalne plače. Prav tako ne pristajamo na to, da smo izplačevalci dohodkov v gospodarstvu ujetniki ne-dialoga pod vsakokratno grožnjo enostranskih političnih akcij, katerih stroške plačuje gospodarstvo.

V primeru, da se Vlada strinja s sindikalnim predlogom zakona in Državni zbor zakon sprejme, pa je Upravni odbor Združenja delodajalcev Slovenije odločil, da ima Združenje delodajalcev Slovenije polni mandat, da izstopi iz Socialnega sporazuma za obdobje 2015-2016,« so zapisali v izjavi.