Vsako dvajseto večje podjetje pri nas vodi ženska

Podjetja z višjim odstotkom žensk na vodilnih mestih dosegajo boljše poslovne rezultate.

Objavljeno
13. februar 2015 12.25
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

V Sloveniji je bilo leta 2014 v upravah največjih podjetij 20 odstotkov žensk, kar nas uvršča na osmo mesto sedemindvajseterice držav EU. Več je bilo žensk na mestih odločanja v drugih javnih institucijah: leta 2013 jih je bilo 40 odstotkov v vodstvu Centralne banke in 37 odstotkov v vodstvu Vrhovnega sodišča RS, 33 odstotkov v parlamentu in 21 odstotkov v Vladi RS.

V največjih podjetjih, ki v Sloveniji kotirajo na borzi, je pet odstotkov predsednic uprav, 23 odstotkov članic uprav, 18 odstotkov izvršnih direktoric in 23 odstotkov neizvršnih direktoric. Podatki iz naše miniankete, ki smo jo izvedeli med večjimi slovenskimi podjetji, kažejo, da so podjetja vedno bolj pozorna na to, da je razmerje med spoloma uravnoteženo. Zadnja raziskava McKinsey dokazuje, da podjetja z višjim odstotkom žensk na vodilnih mestih lahko dosegajo boljše rezultate.

 

Iz ankete ženske in moški v procesu odločanja v Sloveniji, 2014:


Tako v upravah kot v NS bank
V Skupini UniCredit so leta 2012 sprejeli Globalno politiko o enakosti spolov, ki vključuje vsa področja od zaposlovanja, poklicnega razvoja, plačne politike, dostopa do informacij, izobraževanj ter ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem. V vseh državah, kjer banka posluje, so imenovali ambasadorje za enake možnosti (diversity managers), ki so odgovorni za implementacijo te politike na lokalnih ravneh. Cilj, ki ga hočejo doseči s takšno politiko je pravično, spoštljivo in vključujoče delovno okolje, kjer so zaposleni cenjeni na podlagi lastnih zaslug in kjer imajo zaposleni ne glede na spol enake priložnosti za karierno napredovanje.

V UniCredit Banki je na vodstvenih položajih 43 odstotkov žensk, v srednjem menedžmentu 58 odstotkov, med strokovnimi sodelavci pa 55 odstotkov.

V SKB banki so v upravnem odboru, ki ima osem članov, tri ženske, v dvočlanski upravi je ena ženska, v širšem vodstvu je skoraj polovica žensk, enaindvajset jih je na položajih direktoric divizij in sektorjev. »Pri procesu selekcije in zaposlovanja na razpisana delovna mesta postavljamo na prvo mesto zahteve delovnega mesta, kot so izobrazba kandidatke oziroma kandidata, pretekle delovne izkušnje, znanja ter vodstvene kompetence. Izberemo kandidatko oziroma kandidata, ki najbolj ustreza profilu za razpisano delovno mesto, pri čemer dajemo ženskam in moškim enake možnosti,« je povedal direktor upravljanja človeških virov Andrej Cafuta.

V Abanki je od vseh zaposlenih 75 odstotkov žensk. Na vodilnih mestih jih je 72 odstotkov, ki zasedajo vodstvena delovna mesta izvršnih direktoric, direktoric in vodij. V nadzornem svetu Abanke je 20 odstotkov žensk. Kar zadeva banke, so ženske najslabše zastopane v vodstvu NLB, kjer v štiričlanski upravi ni žensk, ena pa sedi v nadzornem svetu.


V njihovih rokah vse več izvoznih vajeti

V našem največjem izvozniku Krki, kjer je 63,4 odstotka vseh zaposlenih žensk, je med vodstvenim kadrom 43 odstotkov žensk. V upravi sta dve ženski, v nadzornem svetu štiri. »Za nas je predvsem pomembno, kako dobro so sodelavke oziroma sodelavci strokovno usposobljeni in kakšne osebnostne lastnosti imajo, da bodo svoje delo lahko uspešno opravljali. Spol pri tem ne igra vloge,« so pojasnili v Krki.

V Leku, kjer so leta 1999 prejeli nagrado ženskam prijazno podjetje, je ravnovesje med spoloma približno 50 : 50, kar velja tudi za vodstvena mesta. Od leta 2005 do 2007 je bila Janja Bratoš predsednica uprave Leka. Zdaj je v Leku na vodilnih položajih devet direktoric, ena članica uprave in ena članica nadzornega sveta. »To ni rezultat posebnih prizadevanj, ampak našega načina dela in izraz naše kulture,« pravijo v Leku, kjer verjamejo, da spolna uravnoteženost pripomore k boljšim poslovnim rezultatom. V skupini Sandoz deluje tudi program Woman@Sandoz, kjer potekajo globalna srečanja žensk iz vseh regij, kjer deluje Sandoz. Program pomaga ženskam, da so vplivnejše in da se med seboj povezujejo.

V Petrolu si prizadevajo, da zaposlijo pravega človeka na pravo delovno mesto, pri čemer spol ni dejavnik odločanja. Danes je v Petrolu zaposlenih 33 odstotkov žensk in 67 odstotkov moških. Vprašanja o deležu žensk na vodilnih delovnih mestih so začeli načrtno obravnavati pred letom dni z vključitvijo v evropski projekt Vključi.vse, ki skrbi za sistematično upravljanje talentov. Danes je na položaju izvršnega direktorja 18 odstotkov žensk, na visoko strokovno zahtevnih delovnim mestih pa 35 odstotkov. V upravi ni nobene ženske, v nadzornem svetu pa sedita dve.

V sedanji upravi Gorenja ni nobene ženske, so pa bile v prejšnjih mandatih. Ženska je tudi članica nadzornega sveta, prav tako zasedajo pomembne položaje v širšem vodstvu Skupine Gorenje v Sloveniji in tujini – so izvršne direktorice, direktorice prodajnih podjetij itn. »Pri zaposlovanju sodelavcev na višja delovna mesta v ospredje vedno postavimo strokovnost, usposobljenost, znanje in izkušnje kandidatk in kandidatov, opažamo pa, da se ženske težje odločijo za karierno pot po lestvici navzgor,« so nam povedali v Gorenju.

Ženske na vodilnih položajih so motor vseh sprememb pri nas, pravi direktorica Plastike Skaza Tanja Skaza. Skrb za razvoj žensk na vodilnih delovnih mestih je zapisana tudi v letnih razvojnih dokumentih podjetja. V upravi so štirje direktorji, od tega so tri ženske. Na področju srednjega menedžmenta je na vodilnih delovnih mestih več kot polovica žensk.



Prostor dobivajo tudi na področju IT in v letalstvu

V slovenskem Microsoftu so v upravi tri ženske. »Menimo, da za uspešno poslovanje potrebujemo različnost pogledov in perspektiv ter vsestransko ustvarjalnost, ki jo v podjetje lahko prinesejo le zaposleni s pestrimi izkušnjami in ozadji. Na prvem mestu je sposobnost posameznika za določeno delovno mesto, ne glede na spol. Če pa imamo za določeno delovno mesto dva enakovredna kandidata, moškega in žensko, ima prednost ženska,« je povedala Katja Šemrov, ki vodi odnose z javnostjo.

»Microsoft ima že več let več programov, ki so usmerjeni k vzpodbujanju žensk, da si poklicno pot najdejo v informacijskih tehnologijah. Podjetje omogoča prilagodljiv delovni čas za lažje usklajevanje delovnih in družinskih obveznosti. Imamo tudi programe in vire za spodbujanje žensk, da se potegujejo za vodilna delovna mesta znotraj podjetja. Od leta 1990 znotraj podjetja deluje skupina Women Employee Resource Group, ki pri izmenjavi izkušenj, znanj in kariernih priložnosti povezuje več kot 12.000 članic.«

V Adrii Airways je na vodilnih položajih sedem žensk, dve sta v nadzornem svetu. »Verjamemo, da v Sloveniji trend zaposlovanja žensk sledi drugim razvitim državam v svetu. Po podatkih so ženske v izobraževanju že presegle moško populacijo. Čeprav so moški v večini družb še vedno na visokih položajih, so delovna mesta in vodilni položaji odprti za ženske. Tako je tudi v našem podjetju, kjer v primeru novih zaposlitev dajemo vsem enake možnosti, ne glede na spol.«

Tri vogale trgovin podpira »lepši« spol

Večina zaposlenih v Mercatorju je žensk, v njihovem top menedžmentu je 43 odstotkov žensk, med celotnim vodstvenim kadrom pa kar 67 odstotkov. V upravi jih ni, v nadzornem svetu pa je predstavnica zaposlenih.

V Lidlu Slovenija, ki zaposluje 1300 ljudi, je na vodstvenih delovnih mestih 34,4 odstotka žensk. Na ravni korporacije se je že leta 2013 vzpostavil projekt, ki se ukvarja s spodbujanjem prehoda žensk na vodstvene položaje. Sestavni del tega programa je tudi projekt mentorstva top menedžerk v korporaciji. V konkurentu Hoferju ženske zasedajo vse vrste delovnih mest in položajev, tako v prodaji in logistiki kot v upravi in administraciji. Na nekaterih področjih, kot je prodaja, so ženske v večini. Enako velja za vodilna delovna mesta v prodaji. V upravi podjetja je razmerje med moškimi in ženskami enakovredno. Še posebno poudarjajo, da v celotnem podjetju brez izjeme in ne glede na spol zaposleni za enako delovno mesto prejemajo enako plačilo.