Zmagovalec Zaposlitvenega izziva je izziv našel v podjetju Lotrič meroslovje

Tajo Oranič, ki je zmagal na Zaposlitvenem izzivu, se je zaposlil v podjetju Lotrič Meroslovje.

Objavljeno
13. november 2014 18.34
lvi*SP/MNENJA
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Ljubljana − Podjetje Lotrič Meroslovje je po končanem Zaposlitvenem izzivu letos zaposlilo Taja Oraniča, ki je najbolje rešil problemsko nalogo podjetja. »Tajo je strokovno komisijo prepričal z najboljšim znanjem orientiranega programskega jezika pri izdelavi prototipa nadzornega sistema,« so nam pojasnili v podjetju. Novi sodelavec bo zaposlen kot programer na oddelku informacijsko-komunikacijskih tehnologij in bo razvijal sistem za nadzor okoljskih parametrov.

S projektom Zaposlitveni izziv se je direktor podjetja Marko Lotrič prvič seznanil na posvetu za delodajalce, ki ga je organiziral zavod za zaposlovanje. Prepoznali so priložnost za svoje podjetje, saj so na področju informatike ravno takrat iskali novega sodelavca,« so povedali v podjetju Lotrič Meroslovje, kjer je v celotni skupini zaposlenih 79 strokovnjakov s področja meroslovja.

V podjetju že vse od začetkov, ki segajo v leto 1991 − Marko Lotrič je tedaj začel v garaži, kmalu se mu je pridružila žena Mojca in še dva dva zaposlena −, iščejo kadre, ki kažejo zanimanje za pridobivanje novih znanj s področja meroslovja. V ospredje postavljajo osebnost kandidata. »Bistveno je, da se novi sodelavec ujame z zaposlenimi v podjetju. Zaposlitev omogočamo kadrom z različno stopnjo izobrazbe, kar podjetju prinaša potrebno širino.« Zaposlujejo predvsem naravoslovce s področja elektrotehnike, kemije in strojništva, pa tudi ekonomiste ter razvojno-raziskovalni kader. V sodelovanju z Institutom Jožef Stefan sta bila pri njih zaposlena dva mlada raziskovalca, ki sta delo združila s podiplomskim študijem na fakulteti za elektrotehniko in na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo.

Pravijo, da težav z iskanjem ustreznih kadrov nimajo. »Osnovno znanje, ki ga študenti in dijaki pridobijo na srednjih šolah in fakultetah, je dobra osnova za nadaljnje izobraževanje na področju meroslovja. Njihovo znanje, ki ga prinesejo s seboj iz šol, dogradimo z internimi in strokovnimi izobraževanji doma in v tujini, novi sodelavci znanje pridobijo v okviru naših akademij M&Q oziroma na vsakoletni konferenci Akademija vesolja.«

Slovenci smo konkurenčni

Njihova hčerinska podjetja iščejo kadre tudi v tujini, sicer pa pravijo, da smo Slovenci konkurenčna delovna sila, če upoštevamo znanje, odgovornost in delavnost.

Kadre iščejo tudi na zavodu za zaposlovanje, s katerim imajo doslej dobre izkušnje. »Zavod ima vedno več novih storitev, ki jih lahko ponudi delodajalcem. V našem podjetju v sodelovanju z njimi brezposelnim ponujamo eno- do trimesečno usposabljanje na delovnem mestu. Pri nas lahko izkoristijo različna izobraževanja in usposabljanja. Nekaj naših sodelavcev smo zaposlili prek razpisa Zaposli me, za katere zavod omogoča subvencije.

Nad projektom Zaposlitveni izziv pa smo prav navdušeni, saj takega načina iskanja zaposlenih doslej nismo bili vajeni. Zavod stopi v stik z brezposelnimi, ki imajo določena znanja in sposobnosti, naredi selekcijo glede na naše zahteve, kandidate povabi na prvi razgovor, z njimi opravi psihološke teste, nato pa izbrane kandidate predstavi podjetju oziroma se podjetje predstavi njim. Po opravljeni problemski nalogi imamo pred seboj celovito sliko o znanju in drugih lastnostih kandidata, ki nam pomaga izbrati pravega,« so nam pojasnili svoje izkušnje s projektom Prvi izziv. Zaposlene najdejo tudi med štipendisti in mladimi, ki pri njih opravljajo praktično usposabljanje v okviru delovne prakse. Trenutno štipendirajo šest študentov, prakso opravljata dva dijaka.

Spodbujajo stalno usposabljanje zaposlenih, saj verjamejo, da lahko le tako sooblikujejo razvoj meroslovja in inovacij. Zaposleni, ki se ukvarjajo z merjenjem in kakovostjo, morajo poznati meroslovni sistem in imeti veliko znanja o vrednotenju merilne negotovosti in o zagotavljanju kakovosti merilnega rezultata. »Z veseljem delimo naše izkušnje z udeleženci M & Q akademije, kjer trenutno ponujamo osem različnih izobraževanj na temo tehtanja, pipetiranja, temperature, relativne vlage, tlaka, zvoka, dolžine, merilne negotovosti in sistema vodenja kakovosti. Z željo po povezovanju in po promociji meroslovja smo ustanovili Združenje meroslovne iniciative − MIS.«

Nagrade so pomemben motivator

»V podjetju se zavedamo pomena posameznikov pri gradnji podjetja, zato za razvoj njihove inovativnosti odpiramo različne možnosti. Ponosni smo na nagrado SPACE, s katero spodbujamo izboljšave, inovacije in ustvarjalnost na vseh področjih. Vsak zaposleni lahko svoje poglede in izboljšave odda prek predloga za izboljšanje poslovanja. To se upošteva pri finančnem nagrajevanju. Obstaja tudi mesečna nagrada, kjer zaposleni zbiramo utrinke, vsak deseti pa prinese nagrado k bruto plači. Konec leta podelimo nagrade sonce leta, zvezde leta, satelit leta, supernova in komet. Vse te nagrade so denarne.«

V petih letih so skupaj zbrali več kot 1160 predlogov, iz katerih so se razvili novi inovativni pristopi in oprema. Pimere invencij so predstavili že na petih slovenskih forumih inovacij. Pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost imajo registrirano raziskovalno razvojno skupino, v postopku je že registracija druge. Pri razvoju sodelujejo mladi raziskovalci, njihovi mentorji, razvojniki naših laboratorijev, inštituti, fakultete, druge javne ustanove in druga zainteresirana podjetja.

Biokemija − znanost prihodnosti

Potrebovali bomo vedno več znanja s področja biokemije, napovedujejo v podjetju Lotrič Meroslovje, vse aktivnosti pa bodo v prihodnje povezane z informacijsko-komunikacijsko podporo, programiranjem in avtomatizacijo procesov. »Brezposelnim predlagamo, da izkoristijo možnosti, ki jih ponuja zavod za zaposlovanje, da se prekvalificirajo v poklice, ki jih slovensko gospodarstvo trenutno potrebuje, se udeležijo delavnic v centrih co-working, poiščejo možnosti v podjetniških inkubatorjih. Predvsem naj zberejo pogum, da svoje znanje, ki so ga pridobili v času študija, ponudijo delodajalcem kot izdelek ali storitev v okviru prostovoljnega dela.«