Zavarovalnice so pomembne

Država želi ohraniti vse ravni odločanja ključnih finančnih institucij. Zavarovalnice na formulo 25%+1.

Objavljeno
03. marec 2015 19.44
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana - Predlagana strategija zavarovalništva tako Zavarovalnico Triglav kot Pozavarovalnico Sava opredeljuje kot pomembni naložbi, Modro zavarovalnico pa kot strateško naložbo. K pozitivnim rezultatom portfelja neposrednih naložb države namreč veliko prispevajo tudi zavarovalnice, zato je država zainteresirana za stabilen zavarovalniški sistem.

Država želi ohraniti vse ravni odločanja ključnih finančnih institucij, zato je pomembno, da takšne sistemske institucije ohranijo sedež v Sloveniji. Toda tako kot zavarovalniški razvoj in njegovo reinvestiranje v nacionalno ekonomijo, je pomembna tudi njegova konkurenčnost in vpetost v mednarodno okolje.

Zavarovalnice na formulo 25%+1

Dolgoročni vpliv naj bi se zagotovil že z deležem 25 odstotkov +1 delnica, torej sta naložbi opredeljeni kot pomembni naložbi. V Zavarovalnici Triglav imata ZPIZ in SDH zdaj skupaj 62,6-odstotni delež, v Pozavarovalnici Sava pa ima SDH 25-odstotni delež, posredno pa imajo družbe v državni lasti še pomemben delež v Savi Re.

Razpršeno lastništvo + mednarodne institucije

Novo lastniško strukturo bi lahko dosegli na več načinov. Ena od možnosti je razpršitev lastništva preko SPO, torej prodaje novo izdanih delnic na likvidnih kapitalskih trgih. Tako bi dobili zelo razpršeno lastništvo portfeljskih vlagateljev.

Druga možnost je razpršitev lastništva med poučene vlagatelje in do finančnih institucij, kar bi pomenilo, da se delnice ponudijo zaprtemu krogu vlagateljev, razmerja pa ureja delničarski sporazum med največjimi lastniki, kot na primer v preteklosti sporazum med NLB in KBC. Pri tej možnosti bi se določil največji delež, ki je naprodaj.

Kot naslednja možnost se navaja vključitev mednarodnih finančnih institucij kot sta IFC in EBRD, ker da so kombinacije med državnim lastništvom in lastništvom omenjenih institucij pogoste.

Zadnja možnost so statutarne/pravne rešitve, s katerimi bi si lahko država ne glede na lastniško strukturo zagotovila svoj dolgoročni vpliv.

Predlagatelji zavarovalniške strategije navajajo, da bi bila najbolj smiselna kombinacija med razpršitvijo lastništva (SPO) in vključevanjem mednarodnih finančnih institucij, kot že omenjeni IFC in EBRD.

Tako je za Zavarovalnico Triglav predlagano, da bi se za delež, ki je zdaj v lasti ZPIZ, dolgoročno zagotavljal lastniški delež 25 odstotkov + 1 delnica. Temu cilju bi se približali z razpršitvijo lastništva, ki je zdaj v rokah SDH, in sicer na način SPO ter z vključitvijo mednarodnih finančnih institucij.

Do glasovalnih pravic v Triglavu


Predlagatelji strategije menijo, da bi bilo smiselno, če bi država znižala lastniški delež v Skupini Triglav pod zakonsko določeni prevzemni prag tretjine vseh glasovalnih pravic, saj bi tako spet pridobila glasovalne pravice, ki jih ima zdaj zamrznjene.

Modra zavarovalnica je strateška


Modro zavarovalnico, ki zaseda 45-odstotni delež vseh zbranih sredstev dodatno pokojninskega zavarovanja in tako upravlja okrog 1,2 milijarde evrov, strategija prišteva med strateške naložbe vse dotlej, dokler bo upravljala Zaprti vzajemni pokojninski sklad za javne uslužbence. Sicer pa se za zagotavljanje likvidnosti Kapitalske družbe (Modra zavarovalnica je njena pomembna naložba), ki je v preoblikovanju v demografski sklad, predvideva tudi možnost javne ponudbe delnic Modre zavarovalnice.