Jinx - Iskalci novega v starem tudi v glasbi

Hrvaška zasedba bo danes zvečer prvič nastopila v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma.

Objavljeno
01. december 2016 11.19
Zdenko Matoz
Zdenko Matoz
Poskočna glasbena mešanica s poudarkom na minulih popularnih stilih je zaščitni znak ­hrvaške zasedbe Jinx, katere ime v prevodu pomeni nekaj takega kot magija, urok. Člani­ te zasedbe zlahka uročijo, kajti njihova glasba je poletno plesna in optimistična, vendar s primerno mero realizma. Pogovarjali smo se z­ ustanoviteljem Cocom Mosquitom (Gordan Muratović) in pevko Yayo (Jadranka Bastajić).

V Sloveniji in Ljubljani redno nastopajo, tokrat pa bodo prvič nastopili v Cankarjevem domu. Coco je pripomnil, da ima vsak prostor nekoliko drugačno dramaturgijo. »Nekatere pesmi so deležne več pozornosti, če občinstvo sedi, vendar ... po naših izkušnjah na koncu tako ali tako vsi plešejo.« Yaya je dodala, da jih je vsakič nekoliko strah, ko vidijo stole. »Cankarjev dom je gotovo vrhunec za vsakega izvajalca in upam, da bomo upravičili naš nastop tam. To je velika čast za nas.«

Patina s posebno energijo

Zasedba Jinx je bila z nekoliko starinskim zvokom že pred leti pred svojim časom, kajti zdaj je retro oziroma vintage pristop zelo moderen. Coco je pojasnil, da gre to v valovih. Tudi v devetdesetih, ko so začeli delovati kot skupina, je bil retro pristop zelo moderen tako v glasbi in filmu kot pop kulturi. »Mislim, da konceptualno pripadamo istemu valu kot The Cardigans, Pizzicato Five ali Jamiroquai ter mogoče tudi Tarantino ali Almodóvar.« Ustvarjalci vedno iščemo novo v starem, je poudarila Yaya. »Že kot mladostniki smo na sejmih radi kupovali rabljene obleke. Ta patina ima posebno energijo, kar velja tudi za glasbo.«

V dvajsetih letih se je na glasbeni sceni marsikaj spremenilo. Coco je povedal, da zdaj glasba nima več tolikšnega družbenega pomena kot takrat. »Zdaj je glasba le tržni proizvod. Po drugi strani je pri nas z razvojem interneta glasbeni trg v diskografskem smislu zamrl, saj občinstvo posluša glasbo skorajda­ le še prek youtuba. Koncerti so tako rekoč edini vir prihodkov za mnoge izvajalce. To uveljavljeni glasbeniki še nekako prenašamo. Je pa v takih razmerah čedalje težje promovirati in postaviti na noge novo glasbeno skupino ali ­izvajalca.«

»Bombardirani smo z informacijami. Internet je prinesel dobre in slabe stvari. To je nekakšen velik plimski val vsega. Danes je mladim glasba manj pomembna oziroma lahko konzumirajo še marsikaj drugega. Svojčas je bila glasba medij, ki je povezoval sorodne duše. Danes smo vsi povezani, tudi tisti, ki si tega ne želimo,« je v smehu dodala Yaya.

Ker je skupina Jinx nastala leta 1993, se je morala popularizirati v vsaki novonastali državi. V Sloveniji je že vrsto let zelo popularna, vendar je bila, kot je povedal Coco, najpopularnejša med letoma 2002 in 2006, ko ni delovala. »Za osvajanje različnih trgov nismo imeli strategije niti ne bi znali svetovati nikomur, kaj naj naredi.« Yaya je dodala, da je jezik bil nekakšna vez in da zato niso imeli težav pri uveljavljanju. »Takrat je bilo še nekaj glasbe na televiziji, razvile so se tudi regionalna MTV in druge glasbene televizije.«

Glasba skupine Jinx je plesna in zveni optimistično, čeprav je zasedba nastala, ko je bila Hrvaška v vojni. »Ne znam si zamisliti družbe brez plesa, ne glede na to, ali je politično ali apolitično nastrojena. To bi bila mračna distopija in upam, da smo daleč od tega,« je povedal vodja zasedbe. Pevka je dodala: »Muze lahko dobro delajo, tudi ko so časi slabi. Zaradi vsega slabega ljudje potrebujejo upanje. Imeli smo srečo, da smo se takrat našli in izrabili svoj prosti čas za nekaj koristnega. Ideja in mladostni zagon je običajno dobra formula za uspeh. Mislim, da smo uspešni, saj danes živimo od tega, kar radi ­počnemo.«

»Zdi se nam, da je slovenščina zelo zapleten jezik«

Zasedba pripravlja nov album. Seveda bo tudi ta plesni, tematika pa bo ljubezenska in družbena. Na njem bo tudi precej soula in rock'n'rolla z elementi muzikala. Nekaj pesmi je nastalo na podlagi pesmi iz muzikala Lizistrata (MGL), tam z Rozovimi (Andrej Rozman) rimami, tu s Cocovimi. Album so napovedali s singlom Jesmo li dobro. Člani skupine Jinx pravijo, da so. Po Yayinem mnenju drvijo čedalje hitreje, Coco pa se počuti boljše,­ odkar nima mavca. Na drugem singlu Maradona z Yayo poje tudi Davor Gobac iz skupine Psihomodo pop. Pevka je povedala, da je bil Gobac prvi in edini pravi izbor. »Poznamo se že sto let in ni nam bilo težko posneti dueta.«

Hrvaški glasbeniki so v Sloveniji zelo popularni. Vprašali smo ju, zakaj so od slovenskih glasbenikov na Hrvaškem znani le Lovšin, Predin in Kreslin. Po Yayini oceni so Hrvati nekoliko bolj ignorantski in leni. »Gotovo je jezik ovira. Zdi se nam, da je slovenščina zelo zapleten jezik. Slovenci pa ste morali v Jugoslaviji govoriti hrvaško ... Škoda, da se mi nismo učili slovenščine in makedonščine.«

Po Cocovem mnenju težave z jezikom izvirajo iz Jugoslavije. »Veliko slovenskih skupin, ki niso pele v slovenščini, kot so Buldožer, Videosex, Laibach,­ Miladojka Youneed in podobne, je bilo popularnih tudi pri nas. Nekateri, ki so peli v slovenščini, kot recimo Marko Brecelj, imajo na Hrvaškem še danes kultni status, kot v Sloveniji. Težave z jezikom se pokažejo, ko se glasba iz alternative preseli v mainstream. Takoj se opazi, da Slovenci bolje razumete hrvaško ali srbsko kot obratno.«