Ma. Ja., Delo.si
Los Angeles − Svet je izgubil še eno glasbeno legendo. V Los Angelesu je včeraj popoldne po lokalnem času namreč nepričakovano umrla ikona ameriške pop glasbe − Whitney Houston.
Truplo 48-letne pevke so v hotelu Beverly Hilton, kjer je bivala kot gostja, našli na predvečer podelitve ameriških glasbenih nagrad grammy. Hotelsko osebje in reševalci so jo poskušali oživiti, a neuspešno. Po podatkih policije vzrok smrti še ni znan, na truplu pa niso našli znakov nasilja.
Glasbeni svet pretresen
Smrt pop ikone je pretresla glasbeni svet. »Bila je ena od najboljših pevk, kar sem jih kadar koli poslušal,« je pred hotelom, kjer je umrla, dejal legendarni jazzovski pevec Tony Bennett. »Bila je legenda. Takšni ljudje se ne rodijo pogosto,« pa je za CNN povedal britanski televizijec in producent Simon Cowell. »Nihče ni mogel pesmi prodati kot Whitney,« je dejal in dodal, da je številnim pevkam tlakovala pot na vrh pop glasbe.
Izrazi sožalja se vrstijo tudi na socialnem omrežju Twitter. Glasbena zvezdnica Mariah Carey je tako zapisala, da je »zlomljenega srca in v solzah zaradi pretresljive smrti prijateljice«. »Nikoli je ne bomo pozabili,« je dodala. »Izgubili smo še eno legendo. Ljubezen in sožalje njeni družini. Pogrešali jo bomo,« pa je prek Twitterja sporočila Christina Aguilera, medtem ko je pop pevka Rihanna napisala le: »Brez besed, le solze.«
Grammyji v znamenju Houstonove
Predsednik akademije Grammy Neil Portnow je Houstonovo označil za eno od najboljših pop pevk vseh časov. »Danes je ugasnila luč na glasbeni sceni. Družini, prijateljem oboževalcem in vsem, ki se jih je dotaknil njen prelep glas, izražamo sožalje,« je dodal.
Houstonova bi se morala danes sicer udeležiti podelitve nagrad grammy, ki bo zdaj prav gotovo potekala drugače. CNN tako poroča, da poskušajo organizatorji pred nocojšnjo slovesnostjo pripraviti nekaj v spomin pokojni pevki. Producent dogodka Ken Ehrlich je ob tem dejal, da je Whitney vedela, kako pomembno je navdušiti publiko, in da bodo to poskušali narediti tudi danes.
Glas in Kraljica popa
Whitney Houston, ki se je rodila devetega avgusta 1963 v Newarku v zvezni državi New Jersey, je odraščala v družini glasbenikov. Njena mati Cissy Houston je bila namreč zvezda gospela, pevka pa je bila tudi njena sestrična Dionne Warwick. Peti je začela v cerkvi, kariero pa je razvijala v newyorških nočnih klubih, kjer jo je opazil glasbeni mogotec Clive Davis. Preden je podpisala pogodbo z založbo Arista Records, je bila nekaj časa manekenka.
Bila je ena od najbolj priljubljenih pevk na svetu. Občinsko je prevzela z neutrudnim, močnim glasom, zato je postala znana preprosto kot Glas ali Kraljica popa. Njeno kariero so zaznamovali glasbeni hiti kot sta I Will Always Love You in Saving All My Love For You, zapomnili pa si jo bomo tudi po hollywoodskih filmskih uspešnicah kot je na primer Telesni stražar, v katerem je zaigrala s Kevinom Costnerjem. Na vrhuncu kariere v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja je osvojila številne glasbene nagrade, njene pesmi pa so kraljevale na vrhu glasbenih lestvic. Prodala več kot 170 milijonov albumov.
Njeno življenje sta zaznamovala tudi zloraba prepovedanih drog in turbulentni zakon s pevcem Bobbyjem Brownom. Zakon, v katerem se jima je rodila hčerka Bobbi Kristina, se je z ločitvijo končal leta 2007.