Knjižnične izposoje: Kaj za leto 2014 pravijo cobissovi števci?

Na vrhu je Primož Suhodolčan,­ čigar dela so bila lani izposojena kar 55.570-krat.

Objavljeno
11. marec 2015 13.16
regent/primoz suhodolcan
V. P. S., kultura
V. P. S., kultura

Po zaslugi cobissovih števcev spet vemo, kdo so najbolj izposojani slovenski pisatelji, prevajalci, likovni ustvarjalci in avtorji na področju filma in glasbe v slovenskih splošnih javnih knjižnicah. Na vrhu med avtorji izvirnih monografskih publikacij je Primož Suhodolčan, med prevajalci Ljubica Karim Rodošek, med likovnimi ustvarjalci in fotografi Uroš Horvat, med avtorji na področju glasbe in filma pa Tugo Štiglic.

Lestvice najbolj izposojanih in s tem branih slovenskih avtorjev se z leti prav veliko ne spreminjajo. Med avtorji monografskih publikacij Primožu Suhodolčanu,­ čigar dela so bila izposojena 55.570-krat, sledi Desa Muck z dobrimi 54.000 izposojami, tretja pa je Svetlana Makarovič z nekaj več kot 50.000 izposojami. Med prvimi desetimi so še Mojiceja Podgoršek, Ivan Sivec, Helena Kraljič, Bogdan Novak, Miki Muster, Janja Vidmar in Feri Lainšček. Na tem seznamu je 408 upravičencev do knjižničnega ­nadomestila.

Na seznamu prevajalcev Ljubici Karim Rodošek sledijo Alenka Perger, Polonca Kovač, Jana Osojnik, Uroš Kalčič, Neža Kralj, Suzana Pečnik, Mateja Arhar, Ana Marija Toman in Miro Mrak. Na tem seznamu je 334 upravičencev do knjižničnega nadomestila. Pri likovnih ustvarjalcih in fotografih so poleg Uroša Horvata v deseterici še Marjan Manček, Jelka Reichman, Zvonko Čoh, Ana Košir, Ančka Gošnik-Godec, Gorazd Vahen, Daša Simčič, Maša Kozjek in Damijan Stepančič.

Na tem seznamu so 203 ustvarjalci. Na seznamu avtorjev s področja glasbe in filma je 64 avtorjev, prvemu Tugu Štiglicu sledijo Lojze Krajnčan, Tomo Kočar, Svetlana Makarovič, Miki Šarac, Jože Potrebuješ, Simon Tanšek, Miha Hočevar, Slavko Avsenik ml. in Jani Golob. Za zdaj so znana imena upravičencev do knjižničnega nadomestila, koliko denarja bodo razdelili med avtorje, še ni znano.

Lani najbolj izposojanih knjig v slovenskih knjižnicah niso napisali zgoraj omenjeni avtorji. Največkrat, 9317-krat, je bila izposojena Sofoklejeva Antigona, sledijo Inferno Dana ­Browna, Zločin in kazen Dostojevskega, Zgodbe Svetega pisma, In v gorah odzvanja Khaleda Hosseinija. Najbolj izposojano slovensko delo je Muca Copatarica Ele Peroci na sedmem mestu s 6543 izposojami.