K razpravi o JAK poziva še katedra za knjigarstvo

Na odgovor ministrstva javni agenciji za knjigo so se odzvali še na Filozofski fakulteti.

Objavljeno
26. april 2012 13.26
T. L., Delo.si
T. L., Delo.si
Na pismo ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) v zvezi z Javno agencijo za knjigo RS (JAK) so se odzvali sodelavci katedre za knjigarstvo na ljubljanski Filozofski fakulteti. Sprašujejo se, na katero stroko se ministrstvo v pismu sklicuje, saj doslej ni bilo videti, da ta lahko spremeni načrte ministrstva glede JAK, piše STA.

Na ministrstvu so očitke agencije na račun MIZKŠ zavrnili. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, zakon o JAK, ki je začel veljati leta 2007, našteva 14 nalog agencije. Od tega se jih je 13 preneslo na agencijo iz takratnega ministrstva za kulturo.

Štirinajsta in ob sprejemanju zakona o JAK v vseh vladnih gradivih izpostavljena nova naloga pa je skrb za pridobivanje neproračunskih sredstev in drugih virov financiranja za izvajanje strateških usmeritev na področju knjige, so zapisali na ministrstvu.

Podpisniki pisma katedre za knjigarstvo doktorji Andrej Blatnik, Miha Kovač in Samo Rugelj, navajajo, da je po mednarodnih primerjavah delež neproračunskih sredstev v sorodnih organizacijah, ki jih pozna večina evropskih držav, majhen oziroma zanemarljiv, vsekakor pa niti blizu deležu, ki ga JAK nalaga vlada s predlogom spremembe zakonodaje.

Ob temo opozarjajo, da se je - odkar obstaja JAK in o subvencijah ne odloča več ministrstvo - odločanje o subvencioniranju knjig odmaknilo od dnevne politike, kakor določa Zakon o javnih agencijah, v katerem je zapisano, da se javna agencija ustanovi, »če glede na naravo oziroma vrsto nalog ni potreben ali ni primeren stalni neposredni politični nadzor nad opravljanjem nalog«.

Če bi se število zaposlenih na JAK drastično zmanjšalo, bi bilo potrebno temeljito razmisliti o tem, kako ustrezno kvaliteto javne službe in transparentnost postopkov z manjšim številom zaposlenih zagotavljati še naprej. Brez tega se lahko zgodi, da JAK svojega dela ne bo mogla opravljati.

Ker ministrstvo takega razmisleka ni opravilo, niti se o tem ni posvetovalo s stroko in stanovskimi združenji s področja knjige v javnem interesu, podpisniki pisma pričakujejo, da bo to storilo, še preden bo potegnilo dokončne poteze, povzema STA.

Pismo v celoti pripenjamo spodaj.