Srečanje Pena na Bledu: premislek o (svoji) prihodnosti

45. mednarodno blejsko srečanje Pena bo drugačno od prejšnjih, je včeraj zatrdil predsednik slovenskega centra Pen Marjan Strojan

Objavljeno
06. maj 2013 17.30
Igor Bratož, kultura
Igor Bratož, kultura

Na Bled bodo prišli predsedniki vseh odborov in komitejev mednarodne organizacije, tu bosta predsednik John Ralston Saul in generalni tajnik Hori Takeaki, na skupščini mirovnega komiteja mednarodnega Pena (ustanovili so ga na kongresu v Luganu leta 1984 na pobudo slovenskega pisatelja Miloša Mikelna) bo izvoljen tudi nov predsednik komiteja.

Kot kaže se bo ohranila tradicija, da mirovnemu komiteju predseduje slovenski pisatelj (po Mikelnu mu je predsedoval Boris A. Novak, zdaj ga vodi Edvard Kovač): ponudbo je sprejel Tone Peršak, zdajšnji podpredsednik slovenskega centra. Ve se, da njegovo kandidaturo podpirata francoski in makedonski center, Kovač pa je dodal, da ima slovenski kandidat širšo podporo in bo na svetovnem kongresu na Islandiji najverjetneje potrjen.

Po napovedih podpredsednika slovenskega Pena Toneta Peršaka se bo na tokratnem blejskem srečanju, prireditvi z najdaljšo tradicijo v mednarodnem Penu, pisateljska organizacija posvetila razmisleku o sebi in svoji prihodnosti. Predsednik Pena John Ralston Saul blejska srečanja dojema kot »kovnico novih idej«, te pa so očitno nujne, da bi se profil in intonacija penovskega početja uskladila z zdajšnjostjo. Svet, kakršnega so videli John Galsworthy in drugi ustanovitelji mednarodne pisateljske organizacije, je bil pač drugačen, postavljen v okvir evropocentrične predstave o svetu. Danes, ko ima mednarodni Pen sto štirideset centrov po svetu, so okoliščine drugačne, je včeraj dodal Peršak.

Na gradu Brdo pri Kranju bo v sredo zvečer za pisateljske goste sprejem, ki ga prireja predsednik Borut Pahor. Pisatelje bo nagovoril tudi minister za kulturo Uroš Grilc.