Veliko hrupa zaradi večernega hrupa

Grafiti s pozivi proti »elitistični kulturi« na obzidju Križank.

Objavljeno
17. avgust 2015 16.49
Posodobljeno
17. avgust 2015 16.49
Grafiti na Križankah
T. J., kultura
T. J., kultura

»Stop elitizaciji mesta. Lumpi. Festival Ljubljana. F... off.« To so napisi na obzidju Križank, ki so danes zjutraj pričakali prve mimoidoče in so očitno odgovor na julijsko zgodbo o zapori okoliških cest in parka ob Križankah.

Pred dnevi se je na Facebooku pojavilo celo vabilo na dogodek, ki naj bi se zgodil nocoj. »Na posedanje na drugi strani Križank«, druženje, medtem ko bo igral razprodani muzikal Mamma mia. »Varnostniki sicer onemogočajo dostop do Križank v času dogodkov Festivala Ljubljana, a vendarle gre za javni prostor,« je bilo napisano. Medtem ko si je napise dopoldne ogledovala policija, je direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek poudaril, da se ukvarjajo izključno s kulturo in kulturnimi prireditvami. »Večina prireditev je plačljivih, izvajalci za svoje predstave potrebujejo ustrezne razmere, med katere sodi tudi tišina oziroma čim manj hrupa z ulice ter seveda vsi drugi tehnični pogoji in varnost.«

Vrhunski dogodki

Festival Ljubljana ima za zapore vsa dovoljenja, do leta 2008 so cesto zapirali le za motorna vozila, po koncertu Ennia Morriconeja, ko je množica za obzidjem večer uničila, so se odločili za popolne zapore dela ob obzidju Križank in parka ob Zoisovi oziroma Aškerčevi. Brlek še dodaja, da mu je hudo, da nekateri podpihujejo proti elitistični kulturi, kar prireditve Festivala niso. »So pa vrhunske kakovosti, za kar se bomo trudili še naprej.«

S Festivala Ljubljana so še sporočili, da je celotno območje Križank – vključno z obzidjem in parkom – razglašeno za arhitekturni in kulturno-umetnostni spomenik. »Ostro obsojamo nasilna dejanja, ki uničujejo dediščino slovenskega naroda, ter nestrpnost tako proti organizatorju kot izvajalcem in kulturnemu programu, ki vključuje svetovno glasbeno, operno in plesno dediščino največjih ustvarjalcev. Nedopustno je občinstvu odrekati pravico do kulturnih dogodkov, ki so temelj evropske kulture in njene biti.  Stoletja in desetletja je tovrstna, klasična kultura navdihovala ljudi in oplajala njihove vsakdanjike, na Festivalu Ljubljana se trudimo, da bi bilo tako tudi v prihodnje.«

Anarhija pod krinko

Na Festivalu Ljubljana menijo, da je v Ljubljani dovolj prostora za različno kulturno izraznost, zato se jim zdi pregon proti  delovanju izraz netolerance, nestrpnosti, nedemokratičnosti, pomanjkanja kulturnega dialoga, predvsem pa objestnosti in želje ustvarjati v mestu anarhijo pod krinko skrbi za javni prostor.

»Najprej so bili verbalni napadi, sledilo je poškodovanje objekta. Skrbi nas, kaj je naslednji korak  teh, ki pod krinko skrbi za javno dobro vandalizirajo javni prostor. «

Župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković je ob tem izjavil: »Podpiram izjemno uspešno delovanje Festivala Ljubljana, ki vsako leto pozitivno preseneča z izborom programa, in nasprotujem neprimernemu grafitiranju in tudi uničevanju kulturne dediščine.«