Dobro jutro: Sprememba

Vsi govorijo o spremembah, spremeni pa se zelo malo ali nič.

Objavljeno
09. november 2014 20.52
hočevar brezdomci
Peter Rak, Maribor
Peter Rak, Maribor
Sprememba je slogan, ki ga je pri nas najpogosteje mogoče slišati, vsi govorijo o spremembah, spremeni pa se zelo malo ali nič. Seveda se lahko vprašamo, ali je res vse tako slabo, morda tudi ni treba vsega postavljati na glavo, ne nazadnje se marsikdo vse življenje pripravlja na velik, odločilen korak, po katerem nič več ne bo tako, kot je bilo, vendar preobrat uspe le redkim.

Načrti so različni, od standardnih, že klišejskih, da bomo shujšali, nehali kaditi, vsak dan tekli pet kilometrov pred zajtrkom, da bomo do vseh, predvsem pa do sebe prijazni in uvidevni, pa do seveda bolj velikopoteznih, da bomo pobegnili na drug konec sveta in se skrili bodisi v lučeh velemesta ali v samoti divjine. Množični mediji vsak dan producirajo privlačne podobe krajev na zemeljski obli, pa najsi so to romantični strmi klifi nad razburkanim morjem, glamur velikih metropol, ki ponujajo uresničitev vseh profesionalnih, socialnih ali družabnih želja ali pa s palmami dekorirane tropske peščene plaže, kjer nam ne bo treba početi prav nič.

Po nekaterih raziskavah naj bi človek potreboval enaindvajset dni, da se znebi stare navade in posvoji kakšno novo. Seveda je treba biti do takšnih ugotovitev skeptičen, ljudje smo različni, še posebno se razlikuje naša odločenost za spremembo. Vsekakor pa je drugače z velikimi preobrati, tu se pojavlja številka deset tisoč ur, toliko naj bi bilo treba, da se navadimo na radikalne spremembe ali da izmojstrimo svojo profesijo, seveda pa to pomeni toliko ur trdega dela, ne zgolj čakanja, da mine predpisani čas.

Težka naloga torej, vendar se morda le ne kaže povsem prepustiti tipično slovenskemu malodušju. Zadnjič sem prebral misel Stephena Hawkinga: »Opazil sem, da ljudje, ki so trdno prepričani, da je vse že vnaprej določeno in da je naša usoda zapisana v zvezdah, pogledajo levo in desno, preden prečkajo cesto.«