Dobro jutro: Bistroumni nesmisli

Živimo v časih potencirane virtualne resničnosti, tako imenovani oksimoroni so postali del našega vsakdana.

Objavljeno
12. oktober 2015 22.23
Peter Rak, Maribor
Peter Rak, Maribor
Študije o realnih in domnevnih nevarnostih sodobne tehnologije se množijo, pred kratkim so bili objavljeni izsledki o tako imenovani digitalni amneziji, po kateri naj bi naši možgani zaradi prevladujočega sprotnega površnega iskanja informacij na medmrežju zelo hitro izgubljali sposobnost dolgotrajnega pomnenja. A takšne alarmantne vesti nimajo posebnega učinka. Morda bi to problematiko lahko učinkoviteje razkrivali z ironijo in humorjem.

V smislu takšnega dopisovanja med očetom in hčerjo: Dragi očka, zaljubila sem se v fanta, ki sem ga spoznala na spletni strani easyflirt. Prek facebooka sva postala prijatelja, dnevno sva klepetala po whatsapp, zaprosil me je po skypu in zdaj sva že dva meseca par prek viberja. Odločila sva se, da se poročiva, zato pričakujem, da boš na široko odprl denarnico. In še odgovor očeta: Vau, super, čestitke! Svetujem vama, da se poročita prek twitterja, priredita zabavo na tangu, vse plačata prek paypala, če se bosta ločila, pa skupno premoženje prodajta na eBayu.

Pretirano? Gotovo, vendar so vsaj nekateri elementi podlaga za komunikacijo za nemalo ljudi. In to ne zgolj za mladino, te tehnologije niso več nove, zato jih uporabljajo tudi številni, ki so v že zelo poznih srednjih letih. Bi lahko bilo drugače? Težko, živimo pač v časih potencirane virtualne resničnosti, tako imenovani oksimoroni so postali del našega vsakdana. Vozite morda urbani terenec? Eden boljših bistroumnih nesmislov se zdi citat Isaaca B. Singerja: »Moramo verjeti v svobodno voljo. Nimamo druge izbire.«

Zelo verjetno tale tekst berete na medmrežju, kar je samo po sebi dovolj povedno. V tem primeru še en domiseln oksimoron: Pritisnite gumb Start, če želite ugasniti računalnik.