Dobro jutro: Branje misli

Tehnologija bo kmalu stopila na minska polja. Ji bo pravočasno sledila etika?

Objavljeno
22. februar 2017 20.23
lvu*bele misi
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Pravijo, da bodo socialna omrežja kmalu brala naše misli. Skrivnostni Facebookov Building 8 vzbuja vročično zanimanje že vse od lanske ustanovitve: mogoče Mark Zuckerberg ustvarja samo nov pametni telefon, mogoče pa oddelek »za razvijanje navidezno nemogočih proizvodov, ki določajo nove kategorije v virtualni resničnosti, umetni inteligenci in povezanosti«, išče še kaj več. Tako vsaj verjamejo nešteti opazovalci, saj je v opisu del, s katerimi so lani iskali računalničarje in inženirje, zapisan tudi cilj prenašanja »metod računalniškega učenja na nevrološko imaginacijo in elektrofiziološke podatke«.

Bomo lahko že kmalu brali misli? Zuckerberg nikoli ni skrival prepričanja, da bi bilo uresničenje telepatije »zadnja komunikacijska tehnologija«. »Verjamem, da bomo nekega dne lahko drug drugemu pošiljali misli, nekaj boste mislili, in če boste hoteli, bodo to takoj lahko izkusili tudi vaši prijatelji,« je že leta 2015 razlagal v spletnem intervjuju.

Ojoj! Kolikokrat zlobi, nevoščljivosti in celo privoščljivosti dovoljujemo med naša čustva, čeprav pravijo, da takšna skisajo tudi naša telesa in povzročajo bolezni, potem ko so že pokvarila številne odnose. Že zdaj je jasno, da nas lahko prerodijo iskrena samorefleksija, šport in meditacija ter še posebno dobre izkušnje, a to je težak proces.

Bo tudi tu kmalu pomagala znanost? Znanstveniki z univerze v Torontu že znajo pri miših odkrivati in odstranjevati »nevrone strahu«, ki nastanejo v nevarnem položaju ali pri zasvojenosti, ter verjamejo, da bi bilo tako mogoče tudi pri človeku zdraviti travmatične spomine, ki mnogim ovirajo normalno življenje. A do kod so slabi spomini krivci za čustveno ohromljenost in kje začenjajo biti pomembna izkušnja, ki gradi naš značaj? Tehnologija bo kmalu stopila na minska polja. Ji bo pravočasno sledila etika?