Dobro jutro: Naše misli, naše sanje

Za branje misli je za zdaj treba dekodirati notranji govor vsakega posameznika. A je najbrž tudi to samo vprašanje časa.

Objavljeno
27. januar 2016 20.15
jer razstava
Barbara Kramžar
Barbara Kramžar
Pravijo, da bodo drugi kmalu lahko brali naše misli. Pravzaprav jih že, vsaj Jack Gallant s kalifornijske univerze Berkeley lahko s strojem za dekodiranje možganov in zapletenimi algoritmi prevede možganske vzorce gledalcev filma nazaj v slike, ki so jih gledali. Japonski znanstveniki s podobnim slikanjem z magnetno resonanco začenjajo razvozlavati sanje.

Za zdaj se vsi strinjajo, da je za branje misli treba dekodirati notranji govor vsakega posameznika. A je najbrž tudi to samo vprašanje časa: tudi starogrška Pandora je zaman spet zapirala skrinjo, ki ji jo je Zevs, jezen zaradi Prometejeve kraje ognja, podaril za poroko z njegovim bratom. Naročil ji je, naj jo pusti zaprto, a je dobro vedel, da se ne bo mogla zadržati in res je iz skrinje spustila sovraštvo, zavist, žalost in druge tegobe, ki nas tarejo od tistega časa.

Čisto na koncu Pandorine skrinje pa je čepelo upanje in morda tudi razvidni, prepoznavni človek ne bo tako slaba stvar. Če bomo taki vsi, bomo morda tudi v naše lastne zasebne Pandorine skrinjice spustili svetlobo in se tako znebili čustev, ki nas mučijo v temi. Številne psihoterapevtske tehnike temeljijo na tem načelu, krasni novi človek pa bo lahko šel še korak naprej: ameriški znanstveniki z magnetno resonanco že trenirajo človeške možgane za srečnejše življenje. V oklahomskem Laureate Institute for Brain Research pacienti med skeniranjem možganov na računalniku lahko opazujejo aktivnost tistih delov, ki sestavljajo čustveni spomin, in z osredotočanjem na pozitivne misli opazujejo, kaj jih bolj aktivira.

Ti deli možganov so manj aktivni pri ljudeh, ki trpijo za depresijo, fobijami in podobnem in vsaj depresija se je pri številnih pomembno zmanjšala že po nekaj seansah. Poročajo, da je bilo včasih dovolj že razmišljanje o kužkih, s katerimi bi se radi igrali, ali o skakanju s padalom, kar smo si vedno želeli, pa si nikoli upali. Treniranje možganov za srečo – morda bi pa lahko začeli že danes?